List/Grid

Politike Subscribe to Politike

Hoxhaj në OKB: Të mbyllet UNMIK-u

Hoxhaj në OKB: Të mbyllet UNMIK-u

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, në fjalën e tij në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën ka kërkuar nga Serbia që t’i respektoj marrëveshjet e… Read more »

Me një zë dhe projekt në Berlin.

Me një zë dhe projekt në Berlin.

Kryeministri Edi Rama mori pjesë , në takim katërpalësh me Kryeministrat e Kroacisë Zoran Milanoviç, të Malit të Zi Milo Gjukanoviç dhe të Bosnjës Vjekoslav Bevanda, që u mbajt në… Read more »

Era shqiptare , dhe gërthitja serbe

Era shqiptare , dhe gërthitja serbe

Partizan Cene Vetëm 10 ditë na ndajnë nga Samiti për Ballkanin , që do të mbahet në 28 gusht në Berlin , me inisiativën e kancelares gjermane Angjela Merkel …. Read more »

Ndërkombëtarët thirrje për realizimin e Marrëveshjes së Ohrit

Ndërkombëtarët thirrje për realizimin e Marrëveshjes së Ohrit

Përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare sot në Shkup kanë dhënë vlerësimet e tyre lidhur me Marrëveshjen e Ohrit dhe 13 vjetorin e saj. Ambasadori amerikan Paul Wohlers dhe ambasadori i OSBE-së,… Read more »

Kryetar i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Parlamentin e Japonisë z. Ryu Shionoya,Vizite ne Kosove.

Kryetar i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Parlamentin e Japonisë z. Ryu Shionoya,Vizite ne Kosove.

Presidentja Jahjaga ka pritur sot në takim anëtarin e Dhomës Përfaqësuese, kryetar i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Parlamentin e Japonisë z. Ryu Shionoya. Presidentja Jahjaga e falënderoi z. Shionoya… Read more »

Presidente  Kosoves Atifete  Jahjaga , takim me aktoret per parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit dhe të radikalizmit.

Presidente Kosoves Atifete Jahjaga , takim me aktoret per parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit dhe të radikalizmit.

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, ka zhvilluar sot një takim të përbashkët me kryeministrin, zotëri Hashim Thaçi, ministrin e Punëve të Brendshme, zotëri Bajram Rexhepi, dhe me… Read more »

Presidenti Bujar Nishani dekreton ambasadoren e re të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Presidenti Bujar Nishani dekreton ambasadoren e re të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Ambasadore e Shqipërisë në roBashkimin Eupian është emëruar Suela Janina. Presidenti i Republikës Buja Nishani e ka dekretuar më datën 31 korrik 2014, emërimin e saj në Misionin e Republikës… Read more »

Rama: S’jam inferior ndaj grekëve, iku koha kur Shqipëria hezitonte të vendoste

Rama: S’jam inferior ndaj grekëve, iku koha kur Shqipëria hezitonte të vendoste

“Po marr nga fjala e kryeministrit dhe dua ta falenderoj që “po, në Himarë ekzistojnë pjesëtarë të minoritetit etnik grek. Marrë edhe thënien se “pikërisht për të kufizuar hapësirat ne… Read more »

Shqiptarët e Medvegjës , Bujanocit dhe Preshevës të regjistrohen nën monitorimin e Ndërkombëtarëve

Shqiptarët e Medvegjës , Bujanocit dhe Preshevës të regjistrohen nën monitorimin e Ndërkombëtarëve

Refik HASANI 30 Korrik 2014 Ne shqiptarët nga këto tri komuna në vitin 2011 në mënyrë unike nuk ju përgjigjëm ftesës së institucionëve të Serbisë që të dalim në regjistrim… Read more »

Deklarata arrogante dhe tendencioze e Lunaçekut

Deklarata arrogante dhe tendencioze e Lunaçekut

Nga Xhevat Bislimi Sipas gazetës elektronike, “Express”, raportuesja për Kosovën në parlamentin evropian, LUNACEK, paska deklaruar se “krimet e UCK-së po i rëndojnë marrëdhëniet e Kosovës me fqinjët” !! Me… Read more »