List/Grid

Kulture Subscribe to Kulture

Arkivi Qëndror Shtetëror sjell në Edwart Lear galeri ekspozitën me firmëtarët e Beratit

Arkivi Qëndror Shtetëror sjell në Edwart Lear galeri ekspozitën me firmëtarët e Beratit

BERAT. Arkivi Qëndror Shtetëror sjell në Edwart Lear galeri ekspozitën me firmëtarët e Beratit Një ekspozitë e sjellë nga Arkivi Qëndror Shtetëror prezantoi sot në qytetin e Beratit një ekspozitë… Read more »

Baca Fahri godet sërish..

Baca Fahri godet sërish..

Baca Fahri godet sërish Shkruan : Elvi Sidheri Brenda pak ditësh, për të tërë simpatizantët, bashkëndarësit e kauzës kombëtare shqiptare, lexuesit e tij të shumtë anembanë globit shqiptar pa dallim… Read more »

Aktivitete te perbashketa te poeteve Italian me poetet Shqiptar. Krijuesit nuk njohin kufij ..

Aktivitete te perbashketa te poeteve Italian me poetet Shqiptar. Krijuesit nuk njohin kufij ..

Shoqata italiane “ Associazione Culturale Movimento dal Sottosuolo” ne bashkepunim me Shoqaten shqiptare te Lidhjes se Shkrimtareve ne Itali L.SH.A.SH.I. te shtunen ne daten 19 nentor organizoi nje takim poetik… Read more »

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg . Nga Florim Zeqa.

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg . Nga Florim Zeqa.

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg Nën patronatin e shoqatës atdhetare “Bekim Berisha-Abeja”, të dielën e 30 tetorit 2016 në Moosburg të Gjermanisë u mbajt takimi… Read more »

“Nokja” i Beratit merr Titullin “Qytetar nderi” Nga Sulo Gozhina Berat.

“Nokja” i Beratit merr Titullin “Qytetar nderi” Nga Sulo Gozhina Berat.

“Nokja” i Beratit, “Qytetar nderi”, të njohur të muzikës i bashkohen në ceremoni “Nokja” i Beratit merr Titullin “Qytetar nderi”, emra të njohur të muzikës i bashkohen ceremonies Petrit Sinaj… Read more »

Arti, pasaporta më e mirë e një kombi – Fotoreportazh nga Florim Zeqa

Arti, pasaporta më e mirë e një kombi – Fotoreportazh nga Florim Zeqa

Takimi i së shtunës i 22 tetorit, i komunitetit shqiptar në San Vendemiano (Trevizo-Itali), organizuar nën patronatin e veprimtarit Selim Musaj, enkas për mikëpritjen e artistit të madh shqiptar, mjeshtrit… Read more »

GJERGJ FISHTA…Ilmi Tahiri Podujeve.

GJERGJ FISHTA…Ilmi Tahiri Podujeve.

  GJERGJ FISHTA E bekuar qoftë Zadërima që rriti bij dhe bija , poet, atdhetarë dhe trima, i kaliti vuajtja, i lartësoi atdhedashuria, o Gjergj Fishta o poet kolos i… Read more »

KTHIM I VONUAR…. Nexhmedin Syla, 23 tetor, 2016

KTHIM I VONUAR…. Nexhmedin Syla, 23 tetor, 2016

KTHIM I VONUAR As diell as shi. Ky mot i përdalë të bëka … të vdesësh i gjallë! Sa herë kthehem me gurët e kullës flas ballë për ballë. Bashkë… Read more »

Piktori Arben Golemi rikthehet në galerinë “Edward Lear” me ekspozitën “ Retrospektivë”

Piktori Arben Golemi rikthehet në galerinë “Edward Lear” me ekspozitën “ Retrospektivë”

Piktori Arben Golemi rikthehet në galerinë “Edward Lear” me ekspozitën “ Retrospektivë” Ai është cilësuar një ndër artistët më të mirë shqiptar të artit figurativ. I veçuar për shije të… Read more »

Zbuloi rrënojat e qytetit antik të Dimalit, bashkia e vlerëson me titullin “Qytetar nderi” arkieologun Burhan Dautaj.

Zbuloi rrënojat e qytetit antik të Dimalit, bashkia e vlerëson me titullin “Qytetar nderi” arkieologun Burhan Dautaj.

E. Azizolli U desh një punë disa vjeçare intensive që të dilte në dritë vend-banimi antik i kalasë së Krotinës, e cila ndodhet në pjesën perendimore të Bashkisë Ura Vajgurore…. Read more »