List/Grid

Histori Subscribe to Histori

“Kosovarët nuk janë shqipëtar por serbë të islamizuar “

“Kosovarët nuk janë shqipëtar por serbë të islamizuar “

“Kosovarët nuk janë shqipëtar por serbë të islamizuar “ Kjo thënje nuk është e tanishme por qarkullon në shkrimet serbe që nga koha e pas Konferencës së Shën Stefanit ;… Read more »

“Thesari Arkeologjik i Torovices(1984)”;…

“Thesari Arkeologjik i Torovices(1984)”;…

“Thesari Arkeologjik i Torovices(1984)”;….. *Zbulimi me i madh arkeologjik ne hapesiren Shqiptare i cili i perket epokes se bronzit(2100-1200 p.k.),eshte gjetja e nje thesari prej 120-sopata prej bronzi,ku shumica prej… Read more »

Krimet komuniste qe skursyen as intelektualet dhe specialistet e huaj … Pjese nga tregimet e Petro Markos.

Krimet komuniste qe skursyen as intelektualet dhe specialistet e huaj … Pjese nga tregimet e Petro Markos.

Ngjarje nga kalvari i Petro Markos . . . “ Pyetje: – Cila ka qenë skena më e rëndë që të ka tronditur më shumë në birucë ? Përgjigje: –… Read more »

E gjeta “Lumbardhën “në Adriatikun e Kroacisë !

E gjeta “Lumbardhën “në Adriatikun e Kroacisë !

E gjeta “Lumbardhën “në Adriatikun e Kroacisë ! O zot ! i thash vetit duke lundruar virtualisht nëpër bregdetin kroat, po kush janë ata që pa fije fytyre e mohojnë… Read more »

Cilët ishin Bardhakët ? Po,tallagani ?

Cilët ishin Bardhakët ? Po,tallagani ?

Cilët ishin Bardhakët ? Po,tallagani ? F.Xhara Bardaicus/ Bardai fisi ilir, emëruar sipas Bardhajve, bardhaikë ! “Llabania” është elementi i vetëm prej veshjeve ilire, të cilin e gjejmë të përmendur… Read more »

Legjenda e Urës së Gurtë.

Legjenda e Urës së Gurtë.

Në mëngjesin e parë të hënës së re, si e donte e mbara e punës dhe si na e kanë lënë të parët, para se të vinim gurin e parë… Read more »

101 vjetori i masakrës së Voskopojës.

101 vjetori i masakrës së Voskopojës.

101 vjetori i masakrës së Voskopojës. Ngjarja ndodhi 100 vjet më parë në Voskopoje, kur Sali Butka , oficer në ushtrinë Austrohungareze, mori urdher të marshonte drejt Korçës dhe të… Read more »

Kalaja e Sarandës (Onhezmit)  Historiku i emrit  Sarande…

Kalaja e Sarandës (Onhezmit) Historiku i emrit Sarande…

  Rrënoja kalaje ne Sarande. Historiku Onhezmi, i quajtur nganjëherë edhe Ankiazëm, ndodhet në bregun e detit Jon, përballë ishullit të Korfuzit. Është porti i Shqipërisë së jugut, i njohur… Read more »

Historia e kenges Moj e bukura More…  Arben Llalla

Historia e kenges Moj e bukura More… Arben Llalla

Gjatë kërkimeve historike mundet të ndeshet edhe në kurthe, ku botime falcifikemesh për arsye të ndryshme janë botuar ku historiani apo studiuesi amator bie lehtë në kurthe të tilla. Lexojmë… Read more »

A janë shqiptarët një prej 12 fiseve të zgjedhura?

A janë shqiptarët një prej 12 fiseve të zgjedhura?

A janë shqiptarët një prej 12 fiseve të zgjedhura?   Nëse bota do mësojë të vërtetën për shqiptarët atëherë historia botërore do të shkruhet ndryshe. Në foto është Dhjetë Frankshi… Read more »