List/Grid

Histori Subscribe to Histori

Si të spjegojmë që Ortodoksia nuk është Greqia ?

Si të spjegojmë që Ortodoksia nuk është Greqia ?

Si të spjegojmë që Ortodoksia nuk është Greqia ? Sa do që na pëlqen apo jo , kundër çështjes shqiptare ekziston boshti muslimano-ortodoks . Një habi e kohëve të fundit… Read more »

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Fahri Xharra,19.02.17 Gjakovë

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Fahri Xharra,19.02.17 Gjakovë

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Ose Pse grekët nuk i lejonin shkollat shqipe në Shqipëri ? “Asnjë gjuhë tjetër dhe asnjë shkollim në… Read more »

Zhvillohet ne qytetin e Lezhes , simpoziumi shkencor kushtuar Abnorit te Madh”Gjon Gazulli(1400-1465)”

Zhvillohet ne qytetin e Lezhes , simpoziumi shkencor kushtuar Abnorit te Madh”Gjon Gazulli(1400-1465)”

Nen inisjativen dhe kujdesin  e zPaulin Z. Zefi. Zhvillohet ne qytetin e Lezhes , simpoziumi shkencor kushtuar Abnorit te Madh”Gjon Gazulli(1400-1465)”ne perkujtim te 552-vjetorit te vdekjes(19.02.1465),eveniment i organizuar ne ambientet… Read more »

E verteta eshte e vertete ,e smunde te mbulohet nga disa pseudohistorian e tradhetar te kombit te vete !!!

E verteta eshte e vertete ,e smunde te mbulohet nga disa pseudohistorian e tradhetar te kombit te vete !!!

Ështe per te ardhur keq  kembengulja e disa njerzeve ne mes tone  per te zgjedhur, ne mese te ish  pushtuesve e masakruesve  te kombit tone ne shekuj, si pushtues te… Read more »

Një rikujtim për Iliaz Kurteshin . Nga Fahri Xharra .

Një rikujtim për Iliaz Kurteshin . Nga Fahri Xharra .

Para se ta lexoni shkrimi , ju lutem pak vëmendje. Është një ndryshim i madh në mes të “komunistëve “ shqiptar të Kosovës dhe komunistëve të Shqipërisë ; e një… Read more »

KUÇOVË – 81-vjetori i Greves se Naftetareve… Nga Dilaver Xhelili.

KUÇOVË – 81-vjetori i Greves se Naftetareve… Nga Dilaver Xhelili.

KUÇOVË – 81-vjetori i Greves se Naftetareve Zhvillohet ceremoni festive te Lapidari i Greves, ne lagjen “11 Janari”, me rastin e 81- vjetorit te Greves se Naftetareve te Kucoves.  Në… Read more »

ZBRITI DANIA NGA ULLIRI, VRAU QENIN E KUFIRIT. Nga Simon Vrusho.

ZBRITI DANIA NGA ULLIRI, VRAU QENIN E KUFIRIT. Nga Simon Vrusho.

ZBRITI DANIA NGA ULLIRI, VRAU QENIN E KUFIRIT. Aty nga viti 1975, kur isha student në Institutin e Shkodrës, edhe në Shkodër, madje tek konvikti, në Institut, mbërriti lajmi jo… Read more »

Dodona ne malin e Tomorrit dhe rendesia e saj!

Dodona ne malin e Tomorrit dhe rendesia e saj!

Dodona ne malin e Tomorrit edhe rendesia e saj! Nga Altin Kocaqi. Eshte me se e njohur se qe nga epoka e mezolitit edhe ne vazhdime kemi te dhena arkeologjike… Read more »

Kurrën e kurrës ! Xhamia nuk ka vend në k`shtjellën e Rozafës… Nga Fahri Xharra.

Kurrën e kurrës ! Xhamia nuk ka vend në k`shtjellën e Rozafës… Nga Fahri Xharra.

“Në shekullin V – IV p.k. filloi ndërtimi i kalasë me gurë ciklopikë të puthitur pa llaç në hyrje të qytetit në një lartësi 130 m. Në atë periudhë treva… Read more »

Sot 538 vite nga dita kobzezë kur Shkodra dhe kështjella Rozafa ran nën pushtimin e Perandorisë Osmane

Sot 538 vite nga dita kobzezë kur Shkodra dhe kështjella Rozafa ran nën pushtimin e Perandorisë Osmane

  Nga Paulin Z.Zefi *Hebrejte vajtojne pran Murit të Lotëve në Jeruzalem (Tempulli i Davidit) ; Krishterimi dhe sidomos Bota-Ortodokse vajton Rënien e Kostandinopojës (1453), por une dhe shumë Shqiptarë… Read more »