List/Grid

Bota Subscribe to Bota

Familja myslimane ne Mitrovic mbron me fanatizem te shkuaren e saje te krishtere .. Kishen sja u fal serbeve se eshte e te pareve te mij …

Familja myslimane ne Mitrovic mbron me fanatizem te shkuaren e saje te krishtere .. Kishen sja u fal serbeve se eshte e te pareve te mij …

Nga Fahri Xharra Kishat Shqiptare ne shenjester te serbeve ozurpues… Ashtu si manastiret e kishat e vjetra te kohrave para sllave qe ndodheshin ne trevat Ilire te banuara prej Shqiptareve… Read more »

Histori e rrallë Amerikane..Ushtari Amerikan ,mer flamurin Shqiptar me vete pas mbarimit te luftes  2 boterore..

Histori e rrallë Amerikane..Ushtari Amerikan ,mer flamurin Shqiptar me vete pas mbarimit te luftes 2 boterore..

Artur Vrekaj Një flamur komunist partizan nga Shqipëria e Boshtit. Në vitin 1945, në fund të Luftës së Dytë Botërore, një ushtar amerikan këmbeu dy pako të cigareve Lucky Strike… Read more »

Rikard Shpori, shqiptari i parë qe merr Çmimin ‘Mirenjohje ndaj Vullnetarëve’ nga Bashkia e Montrealit. Derg per portalin tv iliria nga Ilmi Tahiri

Rikard Shpori, shqiptari i parë qe merr Çmimin ‘Mirenjohje ndaj Vullnetarëve’ nga Bashkia e Montrealit. Derg per portalin tv iliria nga Ilmi Tahiri

Rikard Shpori, shqiptari i parë qe merr Çmimin ‘Mirenjohje ndaj Vullnetarëve’ nga Bashkia e Montrealit. ( Une jam Shqiptar dhe keshtu jemi ne Shqiptaret Bujar dhe Bamirsa me zemer te bardhe ) Qarku i Villeray-Saint-Michel-Parc-Extension është krenar për Çmimin e Mirenjohjes ndaj Vullnetarëve qe mori z.Rikard Shpori,… Read more »

ISH-PROKURORI I HAGËS: GJYKATA SPECIALE DO T’I SHËRBEJË INTERESAVE TË SERBISË

ISH-PROKURORI I HAGËS: GJYKATA SPECIALE DO T’I SHËRBEJË INTERESAVE TË SERBISË

Ish-prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, Sir Geoffrey Nice, thekson se Gjykata Speciale nuk mund t’i sjellë ndonjë dobi imazhit të Kosovës. Sir Geoffrey Nice, ish-Prokuror në… Read more »

Perplasje me arme ne kufirin Turko- Sirian ….  Turqia hyn në luftë me “Kalifatin” (ISIS-in)

Perplasje me arme ne kufirin Turko- Sirian …. Turqia hyn në luftë me “Kalifatin” (ISIS-in)

 Pozita neutrale e Turqisë në luftën ndërkombëtare kundër ISIS, është shkërmoqur sot në zjarrin e luftimeve në kufirin turko-sirian. Një oficer turk u vra dhe dy ushtarë u plagosën në… Read more »

PLAGË TË PA SHËRUARA NE SREBENICE ! Nga Petrit R Aliaj.

PLAGË TË PA SHËRUARA NE SREBENICE ! Nga Petrit R Aliaj.

Me dt 11 korrik të vitit 1995 plot 20 vjet më parë në Srebenicë të Bosnjes, në harkun kohor të 11 ditëve trupat e gjeneralit Serb Ratko Mladiç e nën… Read more »

Kalon mesnata, Greqia ende s’ka votuar, Protesta të dhunshme para Parlamentit .Publikuar nga Bota Sot | 15.07.2015 21:16

Kalon mesnata, Greqia ende s’ka votuar, Protesta të dhunshme para Parlamentit .Publikuar nga Bota Sot | 15.07.2015 21:16

Orë të vështira në Greqi. Kaloi mesnata në Athinë dhe Parlamenti i thirrur të votojë planin e reformave që qeveria Tsipras ka rënë dakord me Evropën e FMN, ende s’ka… Read more »

CAS i jep 3 pikët Shqipërisë për ndeshjen ndaj Serbisë

CAS i jep 3 pikët Shqipërisë për ndeshjen ndaj Serbisë

Drejtësi më në fund për Shqipërinë. Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) në Lozanë i dha Shqipërisë 3 pikët në tavolinë për ndeshjen e ndërprerë me Serbinë, duke bërë drejtësi për… Read more »

ALASKA, ISH-RUSIA AMERIKANE BLERJA MË E MËNÇUR E SHBA-VE

ALASKA, ISH-RUSIA AMERIKANE BLERJA MË E MËNÇUR E SHBA-VE

ALASKA, ISH-RUSIA AMERIKANE BLERJA MË E MËNÇUR E SHBA-VE Alaska është territori më veriperëndimor i Amerikës së Veriut që kufizohet me Polin e Ngrirë të Veriut, oqeanin Paqësor dhe Kanadanë…. Read more »

Përurohet shtatorja e Nënë Terezës në Sarajevë ..Nga Anton Pllumaj

Përurohet shtatorja e Nënë Terezës në Sarajevë ..Nga Anton Pllumaj

Pak ditë më parë , më 04.06.2015, dy ditë para shtegtimit apostolik të Papa Françeskut në Sarajevë, në lagjen Marin Dvor, u bë përurimi i shtatores të së Lumes shqiptare… Read more »