Argjentinë, Liturgjia Hyjnore , per Papa Kristo Negovanin me rastin e 112 vjetorit te vrasjes se tij nga duaret e terrorit greke.

Ne daten 12 Shkurt ora 11.00 mbahet ne Kishës Ortodokse Shqiptare e Buenos Aires – Argjentinë, Liturgjia Hyjnore (Mesha), per Papa Kristo Negovanin me rastin e 112 vjetorit te vrasjes se tij nga duaret e terrorit greke.

“…Po at nat të shkret, kur greku hini / Si bish e egër në Negovan / E me egërsim vjershëtarin grini / Se s’donte të bëhej grekoman… Por mos kujto se u harrove / Gjithmon te kujtojm me lot tuj kja / Zanat e shkreta maje Tomorrit / Kjajn, ashtu gjith kombi shqyptar / Kështu do të shkruhet mbi rrasën e vorrit: Këtu pushon At Kristja – Dëshmitar (dëshmor)”
Atdhetari Hilë Mosi e shkroi më 3 prill 1906 për mikun e tij, Martirin, Papa Kristo Negovani.

Ju Bekoftë të gjithëve, dhe secili prej vëllezërve të mi shqiptarë, atje në vend të botës ku ata janë. Sot ne përkujtojmë një vjetorin e vdekjes dhe hyrjes në Lavdinë e Hyjit të Papa Kristo Negovani (1875-1905), një Patriot i Madh, Kampion i Kulturës Shqiptare, një Martir i madh i Kombit të Shenjtë Shqiptar, dhe Kishës së Shenjtë Ortodokse Shqiptare të vërtetë, dhe të lirë, për ne Martiri i Kombit, Rilind në Shqipëri, Martiri i Gjuhës Shqipe dhe i Lirisë së Shqipërisë… duke u bërë simbolë të krenarisë Shqiptare, shembuj frymzimi për gjenëratat e reja, Ata i hapi rrugën, ne duhet të ndjekim!!!
Shkrimtar dhe Klerik Patriot, luftoi kundër synimeve shkombëtarizuese të kishës e të qarqeve shoviniste të borgjezisë greke. Propagandoi idenë e bashkimit të forcave patriotike në luftën kundër lakmive të shteteve shoviniste fqinje. Vdiq i masakruar barbarisht nga andartët grekë, të shtunën, 12 shkurt 1905, popullsia e Nergovan u rrethua nga banditë, që e detyruan tridhjetëvjeçarin Negovani, të vetëdijshëm për fundin që e priste, të dilte jashtë shtëpisë në mes të natës për ta masakruar pastaj me sëpatë bashkë me pesë të tjerë, ndër ta edhe i vëllai. Papa Kristo Negovanit, Martir I vertet I masakruar barbarisht greke ai meriton te perkujtohet e te vlersohet tamam si Patriot e Martir se sakrifikoj jeten per Gjuhen dhe Kombin e tij!!! Unë luftoj, dhe do të luftojë për një Kishë që është e pavarur ortodokse shqiptare, si Kishë që ëndërroi Papa Kristo Negovanit, Unë pajtohem që unë nuk dua të jetë një koloni ose një Kishë që alienet vartëse, unë ëndërr dhe lufta për një kishë t’i shërbeni Perëndisë dhe të popullit shqiptar në Shqipëri atdheut tonë, dhe në të gjitha vendet në botë ku nuk është dikush me gjak shqiptare… Të gjithë shqiptarët janë vëllezër të mi, përtej të cilit ata i përkasin fe apo ideologji politike, ne të gjithë jemi vëllezër gjaku. Të gjitha të anijeve një përqafim dhe Bekimin… Lavdi Papa Kristo Negovanit, Heroit te Kombit Shqiptar!!!Lavdi Papa Kristo Negovanit, dhe Martireve qe rane per mbrojtjen e Trojeve Shqiptare!!! Lavdi Papa Kristo Negovanit Martireve qe ja kushtune jeten Kombit dhe Zotit!!! Rroftë Bashkimi Kombetare!!! Shqiperinë e pa bërë, bëje ose vdis !!! Rroft Kombi Shqiptare, dhe me nje Shqiperi te bashkuar dhe te fort!!! Rroftë Mëmëdheu!!! Rrnoft Populli Shqiptar në një Shqipëri të pandarë!!! Rrofsh sa malet e Shqipes!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! Në lavdinë e Kombit Tonë Shqiptar përgjithmonë!!! Lavdi Deshmoreve te gjitha koherave te Kombit Shqiptar!!! Qofshin gjith Shqiptaret me shendet e te suksesshem!!! Kjofsh i uruar qe mbani gjalle frymen e Shqiptarise gjithandej !!! Rrnoft Shqipnia pergjithmone Kombi Shqiptar!!! Rrofte Shqipëria e Bashkuar !!! Lavdi për jetë e mot gjith herojve të mëmëdheut !!! Rrofte Atdheu ynë i dashur!!! Rrofte gjithe herojte e kombit tone qe u sakrifikuan per lirine e drejtesine e kombit tone!!! Rroft Iliria e Shejt Rroft Dardania Sacra!!! Rroft Shqipria dhe Histotia jone Pellazgo – Ilire dhe Tgjithe deshmoret qe rane per Vatan!!! Kuq e Zi jan ngjyrat tona, ne flamur jeton Shqiponja, koken lart e shum krenar, i themi botes jemi Shqiptar!!! Une jam krenar per ty , Flamuri Kuq e Zi me i bukur ne bote!!! Rrnoft krejt Shqiptarija – Pelazgo – Illyrian nje nga shtetet me te vjetra nket planet dhe askush smund te na hup faren!!! Ne jete te jeteve, Rrofte Shqipëria dhe ata qe e duan ate!!! I Liris se Iliris!!! Zoti e bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët!!!
Kryepeshkop +Aleksander I Shqipatrëve – Bir I Shqiponjës

Fotografia e Alejandro Greco