Mjalinda Kelmendi … E para qe fitoj medalje arte deri tani ne lojrat olimpike …..Qazim Zejnaj

Majlinda luMbretresha e botes ..e lindur ne pejen e dukagjinit ..Mjalinda Kelmendi …
E para qe fitoj medalje arte deri tani ne lojrat olimpike …..

Kâm shkruajt per ty edhe media tjera ..Majlinda
por te sotmen e kam lare me lot
oj e bukura e Dukagjinit
N,piedestal per jete e mot .

Kur te pashe Majlinda lotet ty
lote te paster te krenarise
ke te fala nga vellai Qazimi
oj krenaria e Dardanise .

zemra jote me dy krena
mbrapa teje te gjithe jena
se je me e forta e memedheut
oj mbese e Skenderbeut .

E tash ke nji buzeqeshje fare enigmatike me nji shprehje larte shpirterore se fitove medaljen e arte ..Tni Kosova jote nuk eshte me kafaz i mbyllur ,por ka Shqiponjat si ti qe do fluturojne pa frike ne krejt boten ….qendresa prej feniksi e shqiptarve …

Majlinda je lind e ngurte
e jeten e ke te flamurte
edhe pamjen e ke ne traditen e lashte
dhe forca jote si shpate e Skendebeut
qe ne shiptaret te krenohem me ty ..
Nana Tereze heret me urate
kurse ti Majlinda me fuqine e arte –

Na bere te priviligjuar e na nderove
dhembjen e gjakun e lirise na sherove
me metaforat e shpirtit tend
lartesove Kosven dhe Shqiperine
me shtegtimin tend te nderit
Rrnofshe sa qielli e toka
se tani je nji mbretreshe qe nuk ka njohur bota .-

Ne poetet shohim pertej botes ..S,ka me ne .se nga brendia e shohim boten dhe pastaj krijojme e do shkrujme gjithmone per ty

Ne jemi qenie e ndjeshm ne jete ..por kur ti buzeqesh ,neve na shtohet jeta …se bere histori e tash po shkuej per ty …

Nora Kelmendi ta paska lene amanet qe me dasht ti moter shume Kosoven e alpet shqiptare ,e bjeshket e Rugoves ,kulle ecakorr ku u lind e rrite dhe pive uji nga gurrta e bardha ..

Urime mbretresha e botes ..Majlinda Kosv Shqipetar

Qazim Zejnaj ,dinastia e Dukagjinit ,mergim ,,Zvicerr