Kush jemi ne ? Nga Qazim Zejnaj Zvicer

Kush jemi ne ?
E na shtrohet pyetje e perhershme nga vijme e nga shkojme ?
Kush jane shqiptaret dhe kush krijoje gjithesine ?
cila eshte natyra dhe karakteri i njeriun sotem ?
Kishte ilir e ka ,malesor kishte e mal zi ka , dardani kishte e ka ,came (arvanitas )kishte e ka ,Kosove kishte e ka por te gjithe jane Shqiperi kuq e zi me flamurin me te vjeter te evropes ..

Jeta qe jetojme eshte fillimi dhe fundi yne ka trajta te ndryshme te jetes .Ka gjera mitologjike por kureshtja eshte baze edhe e filozofise .
Njihe veten sepse nuk e njeh ?bashkimi-shqip

Nji fjale e urte Japoneze thote ;Nese kerkon qe te njohesh nji komb pas 100 vjetve athere duhesh te shohesh punen e bukurine e atij kombi sa ka arrite .
Qe te jesh i lumtur dhe origjinal e jo fallc e qe te jesh me bukuri shpitrore ,duhesh ta njohesh veten mire dhe ta pastrosh nga te ligat .
Je i mire nese i kushton kohen me te miret dhe nuk ke kohe te rrish me jo miret ,duhesh me njohur edhe origjinen …kurse shpresa vdes e fundit ……..Fjale pellazge (ilire) da>de dhe toke mos i harroni .
Odiseu gjithkund shkonte me plis te bardhe ne koke .Homeri me antroponim ishte pellazg i vendlidjes smire .Por edhe Pitagora si baba i shkences dhe filozofise greke ishte pellazg .
Nga kjo e dhene e fonetikes historike Deuz >zeusi emri i zotit te zotrave ,pastaj hyjnesha ..Diona (diana) -zana pra kto fjale greke shnderrohen ne shqipe keshtu .

Mbretresha e se keqes ,egoja njerzore eshte shkaku i se mires ,xhelozise ,inatit ,hakmarrjes ,e dhunes ,veqori qe percaktojne boten si mbretri te se keqes qe kane shkruar shume filozofe per vlerta dhe atributet e njerzve .Edhe psikoanaliza e sigmund frojdit thote qe ;Njeriu eshte qenie racionale ,perkundrazi iracionaliteti duket te jete vullneti e prirja e tij ne jete .

Jeta shkon tutje ,trupi plaket ,shpirti meson e besimi eshte gjeja me e cmueshme me mbijetue eshte bote e madhe kjo ..gabim e ka po mund te permiresohen .Edhe njerzit e madh vdesin ne menyre te padrejte por kjo eshte bota e prishur pa parajse .

besimi eshte gjeja me intime e njeriut ,megjithse rendet ,ligjet ,rregullat ,secili njeri e beson ne menyren e vet individualidht por besimi del si nji nevoje nga perballja me te pashpjegueshmen personale .

ne gjithere kishim figura kolosale qe edhe huajt jane perkulur para tyre .Shiptare qe nga i pari dhe gjer te i vobekti lindin aristokrate dhe sjellja e tyre fisnike terheq vemendjen ,rrite apetitet kur merr trofete .
Heshtja e padurushme tiktaket e akrepit perzihen e gershetohen ne sfond me hapa lodhshem te ndonji shtegtari te vonuar te nji gjeografie shqiptare .

portreti dhe hija kolosale e titanike ne fytyre ,e ngritur ne mite ,epose ,e legjenda shqiptare i mbeshtetur per supe e ato shpatulla vigane e titanike te tokes se bekuar te shqiperise e kosoves .
Qetesi e mistershme dhe enigmatike qe i perndjeke dhe gudullise enderrat e pafajshme te gjitheve ne gjume ..Ne festojme e perkujtojme e perkulemi prane varreve me pietet te veqante ne perkujtimore te renies mitike e biblike te inteletualeve e komandateve legjendar dhe shpesh i lejojme edhe garnituren e keqe e mafioze te dezertorve e kriminelve te jene aty .

Nji fjale e urte romake thote se :Vetflijimi ose sakrifica ne altarin e larte te lirise individuale dhe kolektive te duken rruga me e shkurter dhe me e sigurte qe dikush te behet i famshem dhe i perjetshem ne shpirtin e njerzve .
Legjenda te mitizuara te triumfit jane kunder kauzave te paprekshme te shoqerise dhe punojne si luan te xhungles .Shqiptari nuk duron shqiptarin kur fyen e neperkembe nderin e e shkel virtytin e intelektin .Shqiptari erdhi ne prove qe te rilind aq fuqishem per gjera te keqija .Shiptari voton per korruptar e trima te krimit dhe tani evropa vendos bariera qe ne shkojme drejt progresit .Akoma si kemi kufijte rregull ,as nuk e kemi fitue ceshtjen came e as se kemi akuzue serbine per gjenocid …

Ne ishim ballkan e jo tjeret me se pari ,,kemi harrue qe presidenti i pare grek ishte arvanitas (came ) admirali :Pavlos Kounroriotis dhe helenet jane ardhur ne kto detra dhe shqiptaret ishin shqiponjat e rojet e detrave .Kemi harrue qe qytetrimi i ri i fshehur ishte ne rrenojat e durresit antik dhe dinastia e dukagjinit ishte prej shengjinit e bullgari .Shpikja e shqiperise madhe ,behet per te fshehur synimet per serbine e madhe .Ne boten moderne dramat e perjetshme etoko morale e estetike mund te kene jehone vetem kur permbush detyrat ndaj ardheut .Shume figura te njohura shqiptare te botes ,artit e politikes qe nga koha e Ali pashe tepelenes apo sami frasherit e deri te Dretero Agolli e Ana oxa jane te lumtur me qe jane martuar me huaj por kane gjetur shpirtin binjake dhe jane lumtur .Kjo nuk eshte e keqe sepse dashria eshte e forte dhe lidhe e miqeson me vende tjera .Figura ime si metafore poetike shpreh shpreh te mirat e metat e popullit tim qe mos te zhgenjehem por te permirsohem qe dhembja mos te jete e fuqishme ne lidhjet gjenetike ,emocionale dhe te kemi drite e te punojme per bashkim kombetar pa u ndalur ,qe edhe rapsodet te kendojne per ne .Ky eshte barometri me i madh i suksesit .Pra duke studiuar te kaluaren marshojme drejt se ardhmes .

Per mue dashria dhe dhembja dyzohen ne shpirtin tim ne forme vargjesh e epitetet ;Bir kosove ,Nana shqiperi ,drite shpirti ,buzeqshja ime ,jam djal i dukagjinit ,e bukura e dheut ……

sepse jam i frymezuar nga kulla qe u linda dhe i qendroj historikisht stuhive e pushtuesve shekullor dhe ne kete kulle siq thoshte :Babi im kan dale emra te spikatur te levizjes dhe mbrojtes shqiptare dhe kane gjetur strehe si ;Mic sokoli ,Haxhi zeka ,Hasan prishtina ,Isa boletini ,Binak alia,Idriz beka e shume te tjere .

Dhe vendi ku u linda une(Gjakova ) eshte qytet i tradites ,bujarise e kultures shqiptare ne krejt kosoven si eshte edhe Tirana per gjithe shqiperine .Pra qyteti im ne dukagjin eshte qytet i vlerave te medha ,qe vijene poet ,intelektual ,shkrimtar nga te gjitha trojet shqiptare ,,vijne e organizojne manifestime kulturore ,.bejne promovime librash ,ku vertet krijuesit e dashurise se per jeten si popull i ndare padrejtesisht si Gjermania heret e sot u bashkue ..

Qazim Zejnaj ,autor i botes artit ,diaspora ,,Zvicerr