GJENIU DHE SHKENCTARI NIKOLLA TESLA ISHTE SHQIPTAR !

GJENIU DHE SHKENCTARI NIKOLLA TESLA ISHTE SHQIPTAR !

LINDI ME 1856 NE FSHATIN SMILJAN TE KROACISE ,ATHERE PJESE E PERANDORISE AUSTROHUNGAREZE DHE VDIQ NE NEWYORK TE SHBA NE VITIN 1943.

Prinderit e Nikolla Tesla ishin nga Sanxhaku dhe ne shume botime e libra asnjihere nuk eshte jepur ne detaje ne cilin fshat kane lindur por nji dihet ,Dardania veriore e jo nga Serbia apo Mali zi siq kemi mesuar ne ish Jugosllavi heret .
Nena ,Gjuka Tesla ishte e pashkolle por shume e zgjuar ,kurse Babai ,Milot Tesla (jo Milllutini siq na kane thene ) nuk dinte shkrim e lexim ,por me vone mesoi e u be prift ortodoks dhe me pastaj u mbart me familje ne Kroaci ne fshatin Smilan .

Me 1879 Nikolles i vdes babai dhe ne vitin 1880 dy xhaxhallaret e tij i bashkuan parate dhe e nisen per studime universitare ne Prag te Cekise ,te cilat i ndoqi por nuk hyri ne provime .

Pikerisht ne kete vit pra 1880 eshte edhe pamja e tij me veshje kombetare shqiptare .

Familja dhe vet ai e ka veshur dhe perdorur kostum qe e kane zgjedhur me vullnet te lire ,pra edhe para se te largohej ne Ceki ,sepse veshjen e kishin kult si diqka te shrenjte ,ne kujtim qe edhe brezat qe do vijne do kene respekt ndaj origjines se tyre .

Pra Nilolla Tesla nuk ishte Serb por Shqiptar ,e nuk perfillte fene e krishtere ortodokse sepse nuk e ndjente si te veten dhe ishte rrit me nji rit tjeter me te cilin ishte edukuar ne familje tradicionale shqiptare .

Keto te dhena jepen ne botimin e librit te ;John J.O,Neili ,prodiga -Genius ;The life of Nikolla Tesla ,Book 2007 .

Kurse me 4 maj 2012 gazeta Vecernji Novosti shkruan dhe jepte pamjen e Nikolla Tesles me veshje popullore dhe fotografia si pjese e koleksioneve te vjetra e te ruajtura nga ( S.Nikolici ne krushevc ) i cili pranoj se kete fotografi qe do e shihni ketu ,e ka marre nga nji Kusheri i Nikolla Tesles me 1880 kur emigroj ne SHBA .

Dhe ky kostum popullor rrezon tere genjeshtren mbi origjinen e te madhit ,shkenctar te rangut boteror Nikolla Tesla ,dhe eshte kostum popullor Shqiptar i rajonit te Shqiperise veriore .

Dhe tani boterisht dihet se nga origjina eshte Shqiptar .
E Nikolla Tesla ishte zbulues dhe Shkenctar ne Amerike i permasave fantastike ne Fushen e Elekricitetit .

Pra ne shqiptaret kishim fat tragjik gjate kohrave por krijuesit qe dalin nga populli shqiptar na takojne neve si popull i pare nga zoti ne Ballkan .

E ne autoret gjithmone duhet te avancojme ne kerkim te fjales arte e me argumente te shkruhet per krijuesit e medhenj qe dalin nga gjiri i popullit me lashte Shqiptar .

E ne kohen bashkohore ne nuk duhet te merrem me vetveten por me hulumtime e gjurmime jane pasuri e jona Kombetare ,se e shihni sa ka ece Shkenca e bota qe sot Astronomet po perdorin teleskopet me fuqishem ne bote qe me krye studimin per Universin tone.

Nga kendveshtrimi im:Qazim Zejnaj ,autor diaspora Zvicerr