Eurovizioni i 60 – Viene 2015

Nje Festival qe nisi Artistikisht dhe perfundoi Politikisht….

Suedia me 365 pike pas votimit te 40 vendeve europiane plus Australine ka rrembyer mbreme ne Viene Trofeun e 60 te kenges se lehte europiane. Kenga ” Heroes” e interpretuar mjeshterisht nga Mans Zemerlow u be fituese pas nje konkurimi te forte deri prane fundit te gares me Italine, Rusine e Belgjiken .Me aq sa e njoh muziken e me sa i kam ndjekur prej vitesh evenimente te tilla europiane e boterore jam i nje mendimi krejt tjeter me ate c’ka ngjau ne aktin e fundit te kesaj ngjarjeje te madhe artistike europiane ne Viene..Votimi final u kthye ne qesharak per shume aresye aq sa pa folur ende perfaqeasuesit e shteteve votuese dihej gati 90 perqind se per ke do shkonin piket e tyre …Ish republikat ruse votuan natyrisht per Nenen – Rusi..sllavet per sllavet,komshinjte e Italise per te, ,skandinavet per njeri tjetrin etj..Ne kete menyre me la nje shije vertet te hidhur ky lloj votimi qe me se pari vuri ne plan te pare politiken , komshillikun e maredheniet mes shteteve se sa vleresoi interpretimet profesionale e vlerat qe mbartnin kenget e shume prej vendeve pjesmarrese …Ne menyre te cuditeshme dhe disi ofenduese ky lloj votimi qesharak dhe fare pak profesional la ne vendet e fundit , me vleresime minimale apo edhe pa pike e pa asnje lloj vleresimi konkurueset e Gjermanise, Spanjes, Frances, e Australine mysafire etj qe gjithesesi performuan ne menyre te shkelqyer…e vuri perpara tyre Serbine, Rumanine , Sllovenine , Malin e Zi , Armenine e Greqine,,qe sipas meje nuk meritonin te ishin as ne finale. Ne menyre disi befasuese gjykuar ashtu sic u katandis votimi ,,,malazezet i japin Shqiperise 10 pike e maqedonasit 12….Nga ana e tyre shqiptaret ”xhentile” ja u japin piket e tyre Rusise e Greqise ..dhe Italise…. te cilat i dhane nga ana e tyre Shqiperise 0 pike…
Personalisht si kenge fituese do te votoja paraqitjen e tre tenoreve italiane ne interpretimin perfekt te kenges se tyre Grande Amore…Githesesi edhe pse me vetem 34 pike te marra ,,,perfaqesuesja e Shqiperise – Elhaida Dani qe ka mese te drejte te ndjehet teper e zhgenjyer fale ketij lloj votimi aspak profesional ..u rendit ne vendin e 17 mes 27 vendeve e konkuruesve finaliste. Paraqitja e interpretimi i saj ne naten finale sipas meje ishte teper profesional e dinjitoz…duke bere qe kenga ”I ‘m Alive”..te fitonte mjaft simpati e duartrokitje nga mbi 10. 000 te pranishmit ne salle e admirimin e miliona te tjereve qe e ndoqen ne Europe e ne Bote… Shqiperia u perfaqesua mese denjesisht nese flasim per nje eveniment artistik e me vlera te tilla ,,,nese behet fjale per vleresime politike organizatoret e te perzgjedhurit e tyre te 40 vendeve per votimin final …bejne mire qe here tjeter tu japin te drejten e votimit edhe Kines, Indise, USA, Pakistanit , Indonezise, Brazilit, Japonise e madje pse jo edhe nje perfaqesuesi LIVE nga OKB….


Ne foto…Kengetari fitues i Eurovizion – 2015 ,,,suedezi Mans ZemerlowSuedezi

A.R.D