List/Grid

Te ndryshme Subscribe to Te ndryshme

Kur Berati vizitohej nga të huajt gjatë regjimit komunist

Kur Berati vizitohej nga të huajt gjatë regjimit komunist

      Nga Dilaver Xhelili·           Në të gjenden kisha që janë rindërtuar në vitin 1797, në lagjen Kala, ka qenë katedralja e qytetit. Katedralja është monumenti më përfaqësues i arkitekturës… Read more »

Princesha e muzikës moderne shqiptare..Shkruan: Florim Zeqa

Princesha e muzikës moderne shqiptare..Shkruan: Florim Zeqa

           Princesha e muzikës moderne shqiptare Për të shkruar për yjet e muzikës popullore shqiptare, sa është e lehtë, po aq e vështirë. Ngase edhe po… Read more »

Kuçova, “kryeqyteti” i naftës që lindi të mëdhenjtë e këngës dhe artit

Kuçova, “kryeqyteti” i naftës që lindi të mëdhenjtë e këngës dhe artit

Kuçova, “kryeqyteti” i naftës që lindi të mëdhenjtë e këngës dhe artit ·           ·           Nga:Dilaver Xhelili Udha për në Kuçovë Pasi shkëputesh nga rruga Berat- Lushnje , sapo lë pas… Read more »

NJOFTIM! Te dashur bashkatdhetare!

NJOFTIM! Te dashur bashkatdhetare!

NJOFTIM! Te dashur bashkatdhetare! – Levizja Foleja Kombetare Shqiptare ne kuadrin e Vitit te Gjergj Kastriotit (06.05.2017 deri 06.05. 2018), me mbeshtetjen e pasardhesve te Rilindasve, qe e duan Atdhene… Read more »

“Kangur 2017” Certifikatat per fituesit ne Matematike. Nga Robert Kosova. Berat.

“Kangur 2017” Certifikatat per fituesit ne Matematike. Nga Robert Kosova. Berat.

 Në Bashkinë e Beratit u zhvillua pak dite me pare ceremonia e dhënies së certifikatave të Konkursit “Kangur 2017” për nxënësit fitues në lëndën e Matematikës. Në këtë ceremoni merrnin… Read more »

PAFTAL: KISHË, KISHAR, MBISHKRIME NË GUR…Kisha e Paftalit… E paharrueshme… Nga Simon Vrusho.

PAFTAL: KISHË, KISHAR, MBISHKRIME NË GUR…Kisha e Paftalit… E paharrueshme… Nga Simon Vrusho.

PAFTAL: KISHË, KISHAR, MBISHKRIME NË GUR… Paftal, rrëzë Shpiragut, një kishë që duket si një trup kompakt, në një territor me kisha e manastire si në Sadovicë apo Kamçisht, madje… Read more »

BUJKU I KARBUNARËS DHE KRYEBASHKIAKU I ROMËS ose Xhevahir Shehu dhe Francesco Rutelli

BUJKU I KARBUNARËS DHE KRYEBASHKIAKU I ROMËS ose Xhevahir Shehu dhe Francesco Rutelli

BUJKU I KARBUNARËS DHE KRYEBASHKIAKU I ROMËS ose Xhevahir Shehu dhe Francesco Rutelli Jemi në vitin 1997. Një grup emigrantësh shqiptarë nga Karbunara e Lushnjes, vendosur në Itali që nga… Read more »

VV-ja fituese morale e zgjedhjeve të 11 qershorit.  Shkruan: Florim Zeqa

VV-ja fituese morale e zgjedhjeve të 11 qershorit. Shkruan: Florim Zeqa

Parimet e shëndosha dhe fjala e lirë nuk blihen në pazarë Në Kosovën e pasluftës, si pasojë e egos së pakufishme për pushtet të liderëve partiak, ndërkombëtarët me lehtësi i… Read more »

BERAT- Një udhëtim në Shpiragë ,aty ku historia e mermertë e mishi I kecit në hellë, ka befasuar turistët

BERAT- Një udhëtim në Shpiragë ,aty ku historia e mermertë e mishi I kecit në hellë, ka befasuar turistët

BERAT- Një udhëtim në Shpiragë ,aty ku historia e mermertë ,mishi I kecit në hellë ka befasuar turistët   Nga Dilaver Xhelili . Në se udhëton për në Shpiragë në… Read more »

LETËR RENEGATIT SHQIPTAR NEXHMEDIN SPAHIUT..Nga Afrim Caka Gjakove.

LETËR RENEGATIT SHQIPTAR NEXHMEDIN SPAHIUT..Nga Afrim Caka Gjakove.

LETËR RENEGATIT SHQIPTAR NEXHMEDIN SPAHIUT Gjakovë, Dardani Gjakovë, 25 maj 2017 Letër e hapur! Tendenca serbofile e një fundërrine shqiptare, Nexhemedin Spahiut. Ashtu miljona shqiptarë, kan ndjekur me “ngazëllim” deklaratat… Read more »