List/Grid

Te ndryshme Subscribe to Te ndryshme

Princesha e muzikës moderne shqiptare..Shkruan: Florim Zeqa

Princesha e muzikës moderne shqiptare..Shkruan: Florim Zeqa

           Princesha e muzikës moderne shqiptare Për të shkruar për yjet e muzikës popullore shqiptare, sa është e lehtë, po aq e vështirë. Ngase edhe po… Read more »

Kuçova, “kryeqyteti” i naftës që lindi të mëdhenjtë e këngës dhe artit

Kuçova, “kryeqyteti” i naftës që lindi të mëdhenjtë e këngës dhe artit

Kuçova, “kryeqyteti” i naftës që lindi të mëdhenjtë e këngës dhe artit ·           ·           Nga:Dilaver Xhelili Udha për në Kuçovë Pasi shkëputesh nga rruga Berat- Lushnje , sapo lë pas… Read more »

NJOFTIM! Te dashur bashkatdhetare!

NJOFTIM! Te dashur bashkatdhetare!

NJOFTIM! Te dashur bashkatdhetare! – Levizja Foleja Kombetare Shqiptare ne kuadrin e Vitit te Gjergj Kastriotit (06.05.2017 deri 06.05. 2018), me mbeshtetjen e pasardhesve te Rilindasve, qe e duan Atdhene… Read more »

“Kangur 2017” Certifikatat per fituesit ne Matematike. Nga Robert Kosova. Berat.

“Kangur 2017” Certifikatat per fituesit ne Matematike. Nga Robert Kosova. Berat.

 Në Bashkinë e Beratit u zhvillua pak dite me pare ceremonia e dhënies së certifikatave të Konkursit “Kangur 2017” për nxënësit fitues në lëndën e Matematikës. Në këtë ceremoni merrnin… Read more »

PAFTAL: KISHË, KISHAR, MBISHKRIME NË GUR…Kisha e Paftalit… E paharrueshme… Nga Simon Vrusho.

PAFTAL: KISHË, KISHAR, MBISHKRIME NË GUR…Kisha e Paftalit… E paharrueshme… Nga Simon Vrusho.

PAFTAL: KISHË, KISHAR, MBISHKRIME NË GUR… Paftal, rrëzë Shpiragut, një kishë që duket si një trup kompakt, në një territor me kisha e manastire si në Sadovicë apo Kamçisht, madje… Read more »

BUJKU I KARBUNARËS DHE KRYEBASHKIAKU I ROMËS ose Xhevahir Shehu dhe Francesco Rutelli

BUJKU I KARBUNARËS DHE KRYEBASHKIAKU I ROMËS ose Xhevahir Shehu dhe Francesco Rutelli

BUJKU I KARBUNARËS DHE KRYEBASHKIAKU I ROMËS ose Xhevahir Shehu dhe Francesco Rutelli Jemi në vitin 1997. Një grup emigrantësh shqiptarë nga Karbunara e Lushnjes, vendosur në Itali që nga… Read more »

VV-ja fituese morale e zgjedhjeve të 11 qershorit.  Shkruan: Florim Zeqa

VV-ja fituese morale e zgjedhjeve të 11 qershorit. Shkruan: Florim Zeqa

Parimet e shëndosha dhe fjala e lirë nuk blihen në pazarë Në Kosovën e pasluftës, si pasojë e egos së pakufishme për pushtet të liderëve partiak, ndërkombëtarët me lehtësi i… Read more »

BERAT- Një udhëtim në Shpiragë ,aty ku historia e mermertë e mishi I kecit në hellë, ka befasuar turistët

BERAT- Një udhëtim në Shpiragë ,aty ku historia e mermertë e mishi I kecit në hellë, ka befasuar turistët

BERAT- Një udhëtim në Shpiragë ,aty ku historia e mermertë ,mishi I kecit në hellë ka befasuar turistët   Nga Dilaver Xhelili . Në se udhëton për në Shpiragë në… Read more »

LETËR RENEGATIT SHQIPTAR NEXHMEDIN SPAHIUT..Nga Afrim Caka Gjakove.

LETËR RENEGATIT SHQIPTAR NEXHMEDIN SPAHIUT..Nga Afrim Caka Gjakove.

LETËR RENEGATIT SHQIPTAR NEXHMEDIN SPAHIUT Gjakovë, Dardani Gjakovë, 25 maj 2017 Letër e hapur! Tendenca serbofile e një fundërrine shqiptare, Nexhemedin Spahiut. Ashtu miljona shqiptarë, kan ndjekur me “ngazëllim” deklaratat… Read more »

ADUSH, ÇIFUTË DHE … KËPUCË …(Nga triptiku “Rrëfej, rrëfenja, rrëfime.”) Simon Vrusho.

ADUSH, ÇIFUTË DHE … KËPUCË …(Nga triptiku “Rrëfej, rrëfenja, rrëfime.”) Simon Vrusho.

ADUSH, ÇIFUTË DHE … KËPUCË … Adush Civeja, 71 vjeç, ka pasur fatin që në 7-vjeçare të ishte në një klasë pilot, me nxënës shumë të mirë që ëndërronin të… Read more »