List/Grid

Shkence Subscribe to Shkence

Disa fjalë tipike shqiptare – nga fondi i fjalëve-rrënjë PIE. Nga Mili Butka

Disa fjalë tipike shqiptare – nga fondi i fjalëve-rrënjë PIE. Nga Mili Butka

Disa fjalë tipike shqiptare – nga fondi i fjalëve-rrënjë PIE Fjala proto-indo-evropiane * balba- ~ barbar- Kuptimi i saj; belbëzoj gjendet vetem tek gjuha shqipe, nga ku kemi burimin edhe… Read more »

PREZANTIM I PROJEKTEVE TË WPI QË DO TË ZHVILLOHEN NË SHQIPËRI.. Nga: Artur Vrekaj

PREZANTIM I PROJEKTEVE TË WPI QË DO TË ZHVILLOHEN NË SHQIPËRI.. Nga: Artur Vrekaj

Artur Vrekaj Në vazhdim të punës kërkimore katër vjeçare të qëndrës Shqiptare të projekteve të Institutit Politeknik të Uster, Masaçusets (WPI) një grup studentësh do të nisen javës tjetër në… Read more »

“Teoria Heliocentrike dhe kontributi i pacmueshem i shkencetarit Arber,GJON GAZULLI(1400-1465)”….

“Teoria Heliocentrike dhe kontributi i pacmueshem i shkencetarit Arber,GJON GAZULLI(1400-1465)”….

“Teoria Heliocentrike dhe kontributi i pacmueshem i shkencetarit Arber,GJON GAZULLI(1400-1465)”…. *Astronomi i guximshem gjermano-polak”Nikolla Koperniku(1473-1543)”italianet e medhenj;”Giordano Bruno(1548-1600)”dhe”Galileo Galilei(1564-1642)”apo zanafilla e”Teorise heliocentrike”ishte/eshte e gjitha merite e gjeniut tone Arbnor”GJON GAZULLI(1400-1465)”te… Read more »

10 zbulimet më të mëdha të të gjitha kohërave

10 zbulimet më të mëdha të të gjitha kohërave

10 zbulimet më të mëdha të të gjitha kohërave Nga zbulimi i Amerikës, sistemi heliocentrik, rryma elektrike, shpikja e telefonit, televizorit e deri te penicilina. Njihuni me disa nga zbulimet… Read more »

Drenicaku nga Marina e Skenderajt, ka bërë një shpikje mahnitëse (FOTO).. Publikuar  nga drenicapress.

Drenicaku nga Marina e Skenderajt, ka bërë një shpikje mahnitëse (FOTO).. Publikuar nga drenicapress.

Avdullah Mëziu nga fshati Marinë i komunës së Skenderajt, i cili është me profesion e elektrotektos, por ka studiuar “prej dëshirës” edhe Fizikën. Mëziu tha se e kam studiuar Fizikën… Read more »

Berati mes 10 vendeve të shenjta në botë /FOTO  ..Publikuar në 15:54, 17 Janar, 2016 nga Syri.net

Berati mes 10 vendeve të shenjta në botë /FOTO ..Publikuar në 15:54, 17 Janar, 2016 nga Syri.net

Ka disa vende në botë, në të cilat ndjehet lidhja me hyjnoren dhe që kanë një fushë energjike të fortë, ku njerëzit e ndjeshëm shohin ëndrra të çuditshme gjatë natës…. Read more »

Krijohet truri artificial

Krijohet truri artificial

Për momentin ka vetëm 2 milionë neurone, në krahasim me rreth 1 miliardë që ka një tru normal. Anabel, kështu është pagëzuar truri i parë artificial që ka mësuar gjuhën… Read more »

NASA ka zbuluar një tjetër “Tokë”, sot pritet njoftimi historik… Ne koference . Po eshte eshte nje planet qe ploteson kushtet per jete ..

NASA ka zbuluar një tjetër “Tokë”, sot pritet njoftimi historik… Ne koference . Po eshte eshte nje planet qe ploteson kushtet per jete ..

   NASA pritet të mbajë një konferencë për shtyp ditën e enjte për të publikuar zbulimin më të fundit të teleskopit “Kepler”, i cili ka zbuluar më shumë se njëmijë… Read more »

NASA thotë se Tokën e pret një ngjarje e rrallë astronomike gjatë nëntorit..

NASA thotë se Tokën e pret një ngjarje e rrallë astronomike gjatë nëntorit..

   NASA ka konfirmuar se Toka do të përjetojë disa ditë errësirë në mes të 15 dhe 29 nëntorit 2015. Ngjarja, sipas NASA-s, ka ndodhur 1 milion vite më parë… Read more »

NASA bën ulje historike në Pluton,Misioni ka hapur debat ne mbare boten

NASA bën ulje historike në Pluton,Misioni ka hapur debat ne mbare boten

     Pas 9 vitesh, sonda “New Horizons” e NASA-s ka arritur Plutonin, në kufijtë e sistemit tonë diellor, duke kaluar plot 12.500 km në sipërfaqen e planetit. Ngjarja historike… Read more »