List/Grid

Politike Subscribe to Politike

Ndërkombëtarët thirrje për realizimin e Marrëveshjes së Ohrit

Ndërkombëtarët thirrje për realizimin e Marrëveshjes së Ohrit

Përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare sot në Shkup kanë dhënë vlerësimet e tyre lidhur me Marrëveshjen e Ohrit dhe 13 vjetorin e saj. Ambasadori amerikan Paul Wohlers dhe ambasadori i OSBE-së,… Read more »

Kryetar i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Parlamentin e Japonisë z. Ryu Shionoya,Vizite ne Kosove.

Kryetar i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Parlamentin e Japonisë z. Ryu Shionoya,Vizite ne Kosove.

Presidentja Jahjaga ka pritur sot në takim anëtarin e Dhomës Përfaqësuese, kryetar i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Parlamentin e Japonisë z. Ryu Shionoya. Presidentja Jahjaga e falënderoi z. Shionoya… Read more »

Presidente  Kosoves Atifete  Jahjaga , takim me aktoret per parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit dhe të radikalizmit.

Presidente Kosoves Atifete Jahjaga , takim me aktoret per parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit dhe të radikalizmit.

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, ka zhvilluar sot një takim të përbashkët me kryeministrin, zotëri Hashim Thaçi, ministrin e Punëve të Brendshme, zotëri Bajram Rexhepi, dhe me… Read more »

Presidenti Bujar Nishani dekreton ambasadoren e re të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Presidenti Bujar Nishani dekreton ambasadoren e re të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Ambasadore e Shqipërisë në roBashkimin Eupian është emëruar Suela Janina. Presidenti i Republikës Buja Nishani e ka dekretuar më datën 31 korrik 2014, emërimin e saj në Misionin e Republikës… Read more »

Rama: S’jam inferior ndaj grekëve, iku koha kur Shqipëria hezitonte të vendoste

Rama: S’jam inferior ndaj grekëve, iku koha kur Shqipëria hezitonte të vendoste

“Po marr nga fjala e kryeministrit dhe dua ta falenderoj që “po, në Himarë ekzistojnë pjesëtarë të minoritetit etnik grek. Marrë edhe thënien se “pikërisht për të kufizuar hapësirat ne… Read more »

Shqiptarët e Medvegjës , Bujanocit dhe Preshevës të regjistrohen nën monitorimin e Ndërkombëtarëve

Shqiptarët e Medvegjës , Bujanocit dhe Preshevës të regjistrohen nën monitorimin e Ndërkombëtarëve

Refik HASANI 30 Korrik 2014 Ne shqiptarët nga këto tri komuna në vitin 2011 në mënyrë unike nuk ju përgjigjëm ftesës së institucionëve të Serbisë që të dalim në regjistrim… Read more »

Deklarata arrogante dhe tendencioze e Lunaçekut

Deklarata arrogante dhe tendencioze e Lunaçekut

Nga Xhevat Bislimi Sipas gazetës elektronike, “Express”, raportuesja për Kosovën në parlamentin evropian, LUNACEK, paska deklaruar se “krimet e UCK-së po i rëndojnë marrëdhëniet e Kosovës me fqinjët” !! Me… Read more »

Greqia organizon sondazh për Himarën

Greqia organizon sondazh për Himarën

Greqia duket se e ka marrë seriozisht reformat territoriale në Shqipëri. Nisur nga kundërshtitë e bashkimit të Himarës me Vranishtin nga përfaqësuesit politik të minoriteti, shteti grek po kërkon të… Read more »

“Brenda vitit data për heqjen e vizave”

“Brenda vitit data për heqjen e vizave”

Ministrja e Punëve të Jashtme e Italisë, Federica Mogherini ka qëndruar për vizitë në Prishtinë ku ka rikonfirmuar mbështetjen italiane dhe evropiane për Kosovën. Kryediplomatja italiane, vendi i së cilës… Read more »

Marrëveshja e Stabilizim Asociimit BE-Kosovë

Marrëveshja e Stabilizim Asociimit BE-Kosovë

VOA – Zëri i Amerikës Leonat Shehu 25.07.2014 Në Bruksel, përfaqësuesit e Kosovës dhe të Komisionit Evropian hodhën sot inicialet e tyre në marrëveshjen e Stabilizim Asociimit. Me këtë shënohet… Read more »