List/Grid

Magazina Subscribe to Magazina

Shqiptarët e Medvegjës , Bujanocit dhe Preshevës të regjistrohen nën monitorimin e Ndërkombëtarëve

Shqiptarët e Medvegjës , Bujanocit dhe Preshevës të regjistrohen nën monitorimin e Ndërkombëtarëve

Refik HASANI 30 Korrik 2014 Ne shqiptarët nga këto tri komuna në vitin 2011 në mënyrë unike nuk ju përgjigjëm ftesës së institucionëve të Serbisë që të dalim në regjistrim… Read more »

Tek NATYRA ne Skuraj ..Gjergj Marku.

Tek NATYRA ne Skuraj ..Gjergj Marku.

Nese don te shijosh natyren e bukur, ku flladi i detit duket se te vjen peshqesh bregut te Lumit Mat qe larg nga grykederdhja e tij; te shijosh natyren spektakolare… Read more »

Strugë, Kalishta bënë shtizën dhe ngre në maje të saj flamurin shqiptar në qendër të fshatit

Strugë, Kalishta bënë shtizën dhe ngre në maje të saj flamurin shqiptar në qendër të fshatit

Sot, Kalishta kishte vendosur që festës së bajramit të madh ti jap një tonacion të fuqishëm shqiptar. Banorët e këtij vendbanimi vendosën dhe inaguruan shtizën me flamurin kombëtar shqiptar në… Read more »

Marrëveshja e Stabilizim Asociimit BE-Kosovë

Marrëveshja e Stabilizim Asociimit BE-Kosovë

VOA – Zëri i Amerikës Leonat Shehu 25.07.2014 Në Bruksel, përfaqësuesit e Kosovës dhe të Komisionit Evropian hodhën sot inicialet e tyre në marrëveshjen e Stabilizim Asociimit. Me këtë shënohet… Read more »

Ortodoksit shqiptare jane shqiptare asgje tjeter, ashtu si Myslimanet e Katoliket !

Ortodoksit shqiptare jane shqiptare asgje tjeter, ashtu si Myslimanet e Katoliket !

Nga MARIN MEMA Nuk do te doja histeri kunder komunitetit Ortodoks, kush kerkon histeri duke I quajtur tradhetare, duke I quajtur greke a nuk di çfare, nuk di se rilindja… Read more »

Gjenocidi osmano-islamik ndaj shqiptarëve dhe 100 vjetori i “pavarësisë”

Gjenocidi osmano-islamik ndaj shqiptarëve dhe 100 vjetori i “pavarësisë”

Ata që nuk nxjerrin mësime nga e kaluara e tyre, janë të dënuar ta përsërisin atë. – George Santayana 1. Amaneti i shenjtë i stërgjyshërve tanë dhe sakrificat e tyre… Read more »

Pesë gjeneralët më briliantë të të gjitha kohërave, Skënderbeu i katërti

Pesë gjeneralët më briliantë të të gjitha kohërave, Skënderbeu i katërti

Portali “SiliconIndia” ka bërë një renditje të pesë gjeneralëve ushtarakë më të mëdhenj të të gjithë kohërave. Mes tyre është edhe Skënderbeu, që mban vendin e katërt. Aleksandri i Madh… Read more »

Shkupi ri-zgjoi diasporën shqiptare

Shkupi ri-zgjoi diasporën shqiptare

        The Albanian Me dhjetëra protesta janë paralajmëruar të zhvillohen këtë fundjave nga Çikago, New York  Londër, Bruksel Vjenë, Berlin e deri ne vendet skandinave apo Turqi…. Read more »

Studime dhe perfundime te ulumtueseve,studiueseve ,shkrimtareve dhe mendimtareve nga bota per Shqiptaret.

Studime dhe perfundime te ulumtueseve,studiueseve ,shkrimtareve dhe mendimtareve nga bota per Shqiptaret.

        Maurico Druon,  ish  sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e… Read more »

Ministri Trasportit , takon përfaqësues të Luginës së Preshevës

Ministri Trasportit , takon përfaqësues të Luginës së Preshevës

       Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, priti sot përfaqësues të Këshillit Kombëtar të Pakicës Kombëtare Shqiptare të Luginës se Preshevës, të kryesuar nga Galip Beqiri.   Në… Read more »