List/Grid

Kulture Subscribe to Kulture

Aktivitete te perbashketa te poeteve Italian me poetet Shqiptar. Krijuesit nuk njohin kufij ..

Aktivitete te perbashketa te poeteve Italian me poetet Shqiptar. Krijuesit nuk njohin kufij ..

Shoqata italiane “ Associazione Culturale Movimento dal Sottosuolo” ne bashkepunim me Shoqaten shqiptare te Lidhjes se Shkrimtareve ne Itali L.SH.A.SH.I. te shtunen ne daten 19 nentor organizoi nje takim poetik… Read more »

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg . Nga Florim Zeqa.

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg . Nga Florim Zeqa.

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg Nën patronatin e shoqatës atdhetare “Bekim Berisha-Abeja”, të dielën e 30 tetorit 2016 në Moosburg të Gjermanisë u mbajt takimi… Read more »

“Nokja” i Beratit merr Titullin “Qytetar nderi” Nga Sulo Gozhina Berat.

“Nokja” i Beratit merr Titullin “Qytetar nderi” Nga Sulo Gozhina Berat.

“Nokja” i Beratit, “Qytetar nderi”, të njohur të muzikës i bashkohen në ceremoni “Nokja” i Beratit merr Titullin “Qytetar nderi”, emra të njohur të muzikës i bashkohen ceremonies Petrit Sinaj… Read more »

Arti, pasaporta më e mirë e një kombi – Fotoreportazh nga Florim Zeqa

Arti, pasaporta më e mirë e një kombi – Fotoreportazh nga Florim Zeqa

Takimi i së shtunës i 22 tetorit, i komunitetit shqiptar në San Vendemiano (Trevizo-Itali), organizuar nën patronatin e veprimtarit Selim Musaj, enkas për mikëpritjen e artistit të madh shqiptar, mjeshtrit… Read more »

GJERGJ FISHTA…Ilmi Tahiri Podujeve.

GJERGJ FISHTA…Ilmi Tahiri Podujeve.

  GJERGJ FISHTA E bekuar qoftë Zadërima që rriti bij dhe bija , poet, atdhetarë dhe trima, i kaliti vuajtja, i lartësoi atdhedashuria, o Gjergj Fishta o poet kolos i… Read more »

KTHIM I VONUAR…. Nexhmedin Syla, 23 tetor, 2016

KTHIM I VONUAR…. Nexhmedin Syla, 23 tetor, 2016

KTHIM I VONUAR As diell as shi. Ky mot i përdalë të bëka … të vdesësh i gjallë! Sa herë kthehem me gurët e kullës flas ballë për ballë. Bashkë… Read more »

Piktori Arben Golemi rikthehet në galerinë “Edward Lear” me ekspozitën “ Retrospektivë”

Piktori Arben Golemi rikthehet në galerinë “Edward Lear” me ekspozitën “ Retrospektivë”

Piktori Arben Golemi rikthehet në galerinë “Edward Lear” me ekspozitën “ Retrospektivë” Ai është cilësuar një ndër artistët më të mirë shqiptar të artit figurativ. I veçuar për shije të… Read more »

Zbuloi rrënojat e qytetit antik të Dimalit, bashkia e vlerëson me titullin “Qytetar nderi” arkieologun Burhan Dautaj.

Zbuloi rrënojat e qytetit antik të Dimalit, bashkia e vlerëson me titullin “Qytetar nderi” arkieologun Burhan Dautaj.

E. Azizolli U desh një punë disa vjeçare intensive që të dilte në dritë vend-banimi antik i kalasë së Krotinës, e cila ndodhet në pjesën perendimore të Bashkisë Ura Vajgurore…. Read more »

Vogëlushja nga Berati mer cmimin e parë në konkursin ndërkombëtar të pikturës .

Vogëlushja nga Berati mer cmimin e parë në konkursin ndërkombëtar të pikturës .

  Berat : Vogëlushja Megi Alia vjen me trofeun e cmimit të parë në konkursin ndërkombëtar të pikturës .Takimi është bërë në bashkinë Beratit ku dhe kreu i bashkisë Petrit… Read more »

FALEM PËR NËNËN PËRGJUNJEM PËR FËMIJËT..

FALEM PËR NËNËN PËRGJUNJEM PËR FËMIJËT..

FALEM PËR NËNËN PËRGJUNJEM PËR FËMIJËT Falem veç për Nënën, që më solli në jetë ( përveçse asaj, askujt tjetër s’i përunjem) se perëndi si ajo s’ka, dhe s’mund të… Read more »