List/Grid

Kulture Subscribe to Kulture

Kukullat unike të Beratit të njohura ndërkombëtarisht festojnë 45 vjetorin e krijimit.

Kukullat unike të Beratit të njohura ndërkombëtarisht festojnë 45 vjetorin e krijimit.

Berat Albania. Prindër që fëmijërinë e tyre e kanë të lidhur me Teatrin e Kukullave, kanë qënë sëbashku me fëmijët e tyre në një ekspozitë tejet të veçantë, ku personazhet… Read more »

Dy mbremje qe nuk harrohen kurre per festa kombetare, ne vatren e bukur te kenges shqipe :Rozafa ne Embrach afer Zürichit !

Dy mbremje qe nuk harrohen kurre per festa kombetare, ne vatren e bukur te kenges shqipe :Rozafa ne Embrach afer Zürichit !

Dy mbremje qe nuk harrohen kurre per festa kombetare, ne vatren e bukur te kenges shqipe :Rozafa ne Embrach afer Zürichit ! U nisa ne drejtim te panjohur duke udhetuar… Read more »

Pasues të Bashkësisë Besëlashtë kryen ritet e përshpirtshme në shënim të këtij përvjetori të veçantë.

Pasues të Bashkësisë Besëlashtë kryen ritet e përshpirtshme në shënim të këtij përvjetori të veçantë.

Nisma qe duhen pergezuar dhe inkurajuar midis te rinjeve shqiptar…. Komunikata :Bashkësia Besëlashtë, në vazhdën e dendësimit të aktiviteteve të saj, ka organizuar një kremte për nder të 573-vjetorit të… Read more »

Paradë karnavalesh në Berat. Aktiviteti gjallëron jetën artistike.

Paradë karnavalesh në Berat. Aktiviteti gjallëron jetën artistike.

Paradë karnavalesh në Berat. Aktiviteti gjallëron jetën artistike. Qyteti muze i Beratit është zgjuar këtë të dielë nga atmosfera festive e karnavaleve, aktivitet i cili ka vënë në garë nxënësit… Read more »

Zhvillohet në Berat konkursi i bukurisë për fëmijë Miss&Mister Children 2017.

Zhvillohet në Berat konkursi i bukurisë për fëmijë Miss&Mister Children 2017.

Berati ka tashmë fëmijët më të bukur të vitit 2017. Është përmbyllur suksesshëm gara e bukurisë për fëmijë Miss&Mister Children Berati 2017. Agjensia e spektakleve Albania Event Productions ka përzgjedhur… Read more »

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Fahri Xharra,19.02.17 Gjakovë

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Fahri Xharra,19.02.17 Gjakovë

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Ose Pse grekët nuk i lejonin shkollat shqipe në Shqipëri ? “Asnjë gjuhë tjetër dhe asnjë shkollim në… Read more »

“Hyjneshat” e skulptores Arjeta Miftari prezantojnë Kosovën në Berlin e Köln.

“Hyjneshat” e skulptores Arjeta Miftari prezantojnë Kosovën në Berlin e Köln.

“Hyjneshat” e skulptores Arjeta Miftari prezantojnë Kosovën në Berlin e Köln. Arjeta Miftari, skulptorja nga Kosova një vitë më parë surprizoi me një ekspozitë me punimet e saj në skulprurë… Read more »

Dodona ne malin e Tomorrit dhe rendesia e saj!

Dodona ne malin e Tomorrit dhe rendesia e saj!

Dodona ne malin e Tomorrit edhe rendesia e saj! Nga Altin Kocaqi. Eshte me se e njohur se qe nga epoka e mezolitit edhe ne vazhdime kemi te dhena arkeologjike… Read more »

Atmosferë e zjarrtë festive në Lison.

Atmosferë e zjarrtë festive në Lison.

 Shkruan: Florim Zeqa                         07.02.2017 Atmosferë e zjarrtë festive në Lison Shoqata kulturore humanitare “Nënë Tereza” nga Concordia Sagittaria… Read more »

Nga aktivitetet e shoqatës së Gruas “Kuq e Zi” në Villach-Austri.. Nga Florim Zeqa

Nga aktivitetet e shoqatës së Gruas “Kuq e Zi” në Villach-Austri.. Nga Florim Zeqa

Nga aktivitetet e shoqatës së Gruas “Kuq e Zi” në Villach-Austri Humaniteti në vepër i grave shqiptare Lirisht mund të themi se Shoqata e Gruas “Kuq e Zi”është një ndër… Read more »