List/Grid

Kulture Subscribe to Kulture

Edmond Nikolla : “Rinia e diasporës është e mrekullueshme”

Edmond Nikolla : “Rinia e diasporës është e mrekullueshme”

Intervistë me këngëtarin e merituar të këngëve qytetare dhe baladave z.Edmond Nikolla Intervistoi: Qazim Zejnaj ,Bern Ch “Dashamirësit e muzikës janë ata që më japin energji dhe nxitje për karrierën… Read more »

Itali.  Demostrimi-kulturor “Arti në Lëvizje “ Nga Skender Lazaj

Itali. Demostrimi-kulturor “Arti në Lëvizje “ Nga Skender Lazaj

“Arti në Lëvizje “ Është një aktivitet i cili organizohet nga Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistave Shqiptar në Itali (L.SH.A.SH.I)në bashkëpunim me një numër të konsiderueshëm shoqatash kulturore artistike shqiptare… Read more »

DOLI NE SHTYP LIBRI IM I 4 “RRUGEGETOJ MBI VARG”… Me autor Veron Hoxhaj.

DOLI NE SHTYP LIBRI IM I 4 “RRUGEGETOJ MBI VARG”… Me autor Veron Hoxhaj.

DOLI NE SHTYP LIBRI IM I 4 RRUGEGETOJ MBI VARG FALEMINDERIT MIK Mark Simonii FALEMINDERIT MIK DHE PATRIOT Agron Shele …..FALEMINDERIT SHTEPIS BOTUSE Gazeta Muzgu – Mark Simoni ….. FALEMINDERIT… Read more »

NJË ENCIKLOPEDI NË VEPRIM, NDONËSE 85 VJEÇ… Nga Simon Vrusho

NJË ENCIKLOPEDI NË VEPRIM, NDONËSE 85 VJEÇ… Nga Simon Vrusho

NJË ENCIKLOPEDI NË VEPRIM, NDONËSE 85 VJEÇ… Me çantë në krahë, me bllok në xhep, me stilolaps në dorë… Duke shkruar… Duke ecur… Duke medituar… Autor i 10 librave për… Read more »

Mjeshtrat e peisazhit shqiptar ekspozojnë në Berat, qytetin e tyre frymëzues .

Mjeshtrat e peisazhit shqiptar ekspozojnë në Berat, qytetin e tyre frymëzues .

Qyteti i pazakontë, Berati ku arkitektura, historia, kultura, shkojnë përkrah të gjitha sëbashku, vazhdon të mbetet muza e mjeshtrave të artit pamor shqiptar me gjithë eksperiencat e gjata artistike ndër… Read more »

Në një mbrëmje spektakolare të dedikuar fëmijeve të qytetit 2400 vjeçar

Në një mbrëmje spektakolare të dedikuar fëmijeve të qytetit 2400 vjeçar

Në një mbrëmje spektakolare të dedikuar fëmijeve të qytetit 2400 vjeçar BERAT – Qyteti Muze i UNESKO-së, Berati, në një mbrëmje spektakolare të dedikuar fëmijeve, ka shpallur më të mirët… Read more »

Kukullat unike të Beratit të njohura ndërkombëtarisht festojnë 45 vjetorin e krijimit.

Kukullat unike të Beratit të njohura ndërkombëtarisht festojnë 45 vjetorin e krijimit.

Berat Albania. Prindër që fëmijërinë e tyre e kanë të lidhur me Teatrin e Kukullave, kanë qënë sëbashku me fëmijët e tyre në një ekspozitë tejet të veçantë, ku personazhet… Read more »

Dy mbremje qe nuk harrohen kurre per festa kombetare, ne vatren e bukur te kenges shqipe :Rozafa ne Embrach afer Zürichit !

Dy mbremje qe nuk harrohen kurre per festa kombetare, ne vatren e bukur te kenges shqipe :Rozafa ne Embrach afer Zürichit !

Dy mbremje qe nuk harrohen kurre per festa kombetare, ne vatren e bukur te kenges shqipe :Rozafa ne Embrach afer Zürichit ! U nisa ne drejtim te panjohur duke udhetuar… Read more »

Pasues të Bashkësisë Besëlashtë kryen ritet e përshpirtshme në shënim të këtij përvjetori të veçantë.

Pasues të Bashkësisë Besëlashtë kryen ritet e përshpirtshme në shënim të këtij përvjetori të veçantë.

Nisma qe duhen pergezuar dhe inkurajuar midis te rinjeve shqiptar…. Komunikata :Bashkësia Besëlashtë, në vazhdën e dendësimit të aktiviteteve të saj, ka organizuar një kremte për nder të 573-vjetorit të… Read more »

Paradë karnavalesh në Berat. Aktiviteti gjallëron jetën artistike.

Paradë karnavalesh në Berat. Aktiviteti gjallëron jetën artistike.

Paradë karnavalesh në Berat. Aktiviteti gjallëron jetën artistike. Qyteti muze i Beratit është zgjuar këtë të dielë nga atmosfera festive e karnavaleve, aktivitet i cili ka vënë në garë nxënësit… Read more »