List/Grid

Kulture Subscribe to Kulture

Integrimi në BE/ I dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar vizitë zyrtare në Shqipëri!

Integrimi në BE/ I dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar vizitë zyrtare në Shqipëri!

I Dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar do të vijë në Shqipëri në një vizitë zyrtare më datë 9 dhjetor.Këtë e ka bërë të ditur ambasada… Read more »

Shqipëri-BE: Kryenegociatori i integrimit, Zef Mazi, raporton për ecurinë e procesit

Shqipëri-BE: Kryenegociatori i integrimit, Zef Mazi, raporton për ecurinë e procesit

Në Tiranë, Këshilli Kombëtar i Integrimit diskutoi sot mbi ecurinë e procesit integrues në Bashkimin Europian. Kryenegociatori i Shqipërisë për Integrimin Europian, ambasadori Zef Mazi, deklaroi se “Shqipëria i përmbushi… Read more »

Presidenti Meta përshëndet shqiptarët me një nga perlat e Vaçe Zelës, në ditën e saj të lindjes

Presidenti Meta përshëndet shqiptarët me një nga perlat e Vaçe Zelës, në ditën e saj të lindjes

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar ditën e lindjes së ikonës së këngës shqiptare, Vaçe Zela e cila la pas një trashëgimi të madhe muzikore ndër breza. Në mesazhin e tij… Read more »

Talentet shqiptare, vazhdojne te debutojne suksesshem ne te gjitha skenat e botes  se artit . Nga E A

Talentet shqiptare, vazhdojne te debutojne suksesshem ne te gjitha skenat e botes se artit . Nga E A

Blerta Zhegu, sopranoja shqiptare nuk ndalet, shkëlqen me rolin e Musettës. Ajo është një artiste tjetër shqiptare në botën operistike që po shkëlqen, duke u ngjitur sa në një skenë… Read more »

Dy Çertifikata Mirënjohje për “Mësuesin e Popullit”, Petref Therepeli . Nga Sulo Gozhina

Dy Çertifikata Mirënjohje për “Mësuesin e Popullit”, Petref Therepeli . Nga Sulo Gozhina

Nga Skrapari në trojet e ndara të Shqipërisë në Kërçovë Maqedoni për të dhënë dituri nxënsve . SKRAPAR – Askujt nuk do t’i shkonte ndërmend se një djal në moshën… Read more »

“ Netët e kinemasë Evropiane”, ne kinemane “Kadri Roshi”në Kuçovë

“ Netët e kinemasë Evropiane”, ne kinemane “Kadri Roshi”në Kuçovë

KUÇOVË – Në kuadër të vitit të Skënderbeut dhe të festave të Pavarsisë e të Çlirimit, bashkia Kuçovë në kineman “Kadri Roshi”, në qëndër të qytetit ka organizuar “7 Netët… Read more »

Qyteti Patosit – Ka kurrorëzuar fëmijët më të mirë e bukur për vitin 2018.

Qyteti Patosit – Ka kurrorëzuar fëmijët më të mirë e bukur për vitin 2018.

PATOS – Gara e bukurisë dhe e talentit për fëmijë Miss&Mister Children tashmë ndalesën e radhës e ka patur në qytetin e Patosit. Bashkia e këtij qyteti ka mirëpritur produksionin… Read more »

Zenepe Luka – promovon në Berat dhe Librazhd, botimi “Rrëfej shqiptaren – Lumnie Hoti Çota”. Nga: S.G

Zenepe Luka – promovon në Berat dhe Librazhd, botimi “Rrëfej shqiptaren – Lumnie Hoti Çota”. Nga: S.G

Promovimi librit “Rrëfej shqiptaren” që fillon jetën me ëndrra, vazhdon me tragjedi e përfundon me brenga e suksese. Bashkia Berat – “Çertifikatë  Mirënjohjeje”, sozisë të Caludua Cardinale Zenepe Luka –… Read more »

MUZEU “SOLOMONI” NË BERAT, SË AFËRMI… Nga Simon Vrusho.

MUZEU “SOLOMONI” NË BERAT, SË AFËRMI… Nga Simon Vrusho.

MUZEU “SOLOMONI” NË BERAT, SË AFËRMI… Duke qenë se, tani për tani, një muze për hebrenjtë në Berat ka pak gjasa të ngrihet nga Bashkia Berat apo drejtoritë që kanë… Read more »

NJË MOISI I PAFAT… Nga Simon Vrusho

NJË MOISI I PAFAT… Nga Simon Vrusho

NJË MOISI I PAFAT… Moisi Baballëku… Një nga ato talente që u gëlltit nga ingjiret e shumta e të pafundme të provincës… -Me profil Aleksandër Moisiu, ky ishte Moisi Baballëku!…… Read more »