List/Grid

Krijimtari Subscribe to Krijimtari

LUM KUSH E KA MIK.. Vargje nga :Maki M Canolli

LUM KUSH E KA MIK.. Vargje nga :Maki M Canolli

LUM KUSH E KA MIK Kudo ndodhet poeti te toka e te deti, te fusha e te mali te fshatari e qytetari. Te dega e qershisë te zemra e fëmisë,… Read more »

Martiret e Minieres. Rame Smajlaj, Kehl, Gjermani-shkurt-2017

Martiret e Minieres. Rame Smajlaj, Kehl, Gjermani-shkurt-2017

Martiret e Minieres Afro tre dekada Kur u ndrite dhe nata, nga nentok eskllaveruar, minatoret e marterizuar . Barbaria Shovene kish arritur qmenduri , ne horizontin e nente, te Kosoves… Read more »

SOT KUR JAM NE HALL.. Vargje nga Veron Hoxhaj .

SOT KUR JAM NE HALL.. Vargje nga Veron Hoxhaj .

SOT KUR JAM NE HALL Sot kur jam në hall, Më nxirë nga situata, Nesër kur ti bej, Ti sjell me urata. Orët do mefalësh, Minuta dhe sekonda Dhe un… Read more »

SI E BASHKOVA SHQIPËRINË TIME  . ©Maki M Canolli

SI E BASHKOVA SHQIPËRINË TIME . ©Maki M Canolli

SI E BASHKOVA SHQIPËRINË TIME E morra një ditë besën e burrit e vendosa në shtizën e flamurit! I vura në maje të kullës së gurit besa e ka vendin… Read more »

Shume zuzarë po dëgjojmë Shqipëtarin pergojojnë!! Vargje nga Edvin Luka

Shume zuzarë po dëgjojmë Shqipëtarin pergojojnë!! Vargje nga Edvin Luka

Shume zuzarë po dëgjojmë Shqipëtarin pergojojnë Fol e tallu soj magjari Me shtëpi ,në samar kali Shqipëtari bir i Gurit Që nga koha e Lek Burrit Nuk janë dyndje badihava… Read more »

HERONJTË E NËNTOKËS

HERONJTË E NËNTOKËS

HERONJTË E NËNTOKËS Bijtë e atdheut Të ndarë në sëcilin cep të atdheut tim Lindety për të mosvdekur kurrë Ju heronjtë e kësaj e bërë burrë. Asnjë sy trembur Të… Read more »

LULET NË LIVADHIN E JETËS..  Autor Namik Selmani.

LULET NË LIVADHIN E JETËS.. Autor Namik Selmani.

LULET NË LIVADHIN E JETËS   Në cilin sinor Dashuria ta dha fytyrëskuqjen e pafajshme të Evës Në cilin planet Ishte fshehur kur më shtizove gjer në Qiellin e Tetë?… Read more »

GËZUAR KOSOVA IME NËNTË VITE SHTET , NËNTË VITE PAVARËSI

GËZUAR KOSOVA IME NËNTË VITE SHTET , NËNTË VITE PAVARËSI

GËZUAR KOSOVA IME NËNTË VITE SHTET , NËNTË VITE PAVARËSI Unë jam Kosova shteti më i ri, sot kam ditëlindjen time dhe mbush nëntë vite të plota Pavarësi, nëntë vite… Read more »

DARDANIA IME (Në përvjetor)

DARDANIA IME (Në përvjetor)

DARDANIA IME (Në përvjetor) Ngadal po këndellesh e imja Dardani nga lashtësia flasin detajet e muza klithmë për Ty. Të tjerët më pëshpërisin mos nxito poet … e unë thur… Read more »

“Hyjneshat” e skulptores Arjeta Miftari prezantojnë Kosovën në Berlin e Köln.

“Hyjneshat” e skulptores Arjeta Miftari prezantojnë Kosovën në Berlin e Köln.

“Hyjneshat” e skulptores Arjeta Miftari prezantojnë Kosovën në Berlin e Köln. Arjeta Miftari, skulptorja nga Kosova një vitë më parë surprizoi me një ekspozitë me punimet e saj në skulprurë… Read more »