List/Grid

Krijimtari Subscribe to Krijimtari

Ma ndez zemrën arbërishtja. Namik Selmani

Ma ndez zemrën arbërishtja. Namik Selmani

Ma ndez zemrën arbërishtja Namik Selmani Arbëria matanë detit na kujton Se na të huaj jemi te ky dhe Zef Serembe Ndë kangjel të vargut-diell Sulem, zbres e ngrihem prapë… Read more »

S’ DUA TË FLAS..Ilmi Tahiri

S’ DUA TË FLAS..Ilmi Tahiri

S’ DUA TË FLAS Dëshprim në brendi brenga halle rrotull brenda edhe pas, me dhimbjen time , lumturinë e askujt s’dua t’a prish, e lëre të ta vras, dashurisë dhe… Read more »

TY TË DUHET VETËVENDOSJE . ©Maki M Canolli

TY TË DUHET VETËVENDOSJE . ©Maki M Canolli

TY TË DUHET VETËVENDOSJE Në daq m’e hëngër e mos me u ngi shko e hyn në një parti, në daq m’e u fry në gjoks e xhep shko e… Read more »

“Kolor” hapet në Edward Leart edicioni i 17-të i ekspozitës të fëmijëve

“Kolor” hapet në Edward Leart edicioni i 17-të i ekspozitës të fëmijëve

“Kolor” hapet në Edward Leart edicioni i 17-të i ekspozitës të fëmijëve Ekspozita “Kolor” e kthyer tashmë në një traditë të rëndësishme në artet pamore është hapur mbrëmjen e sotme… Read more »

NJË DITË QINGJ KATËR VJET UJK

NJË DITË QINGJ KATËR VJET UJK

NJË DITË QINGJ KATËR VJET UJK Në k’të pyllnaj të marruar Si në xhungël bëhet ligji Ujku qimen s’ka ndërruar Por ka veshur lëkur qingji! I thotë: jemi një biçim… Read more »

SHËNIME NGA DIASPORA ME DY AUTORË DHE NJË SHKOLLË SHQIPE..Nga Petrit Aliaj.

SHËNIME NGA DIASPORA ME DY AUTORË DHE NJË SHKOLLË SHQIPE..Nga Petrit Aliaj.

SHËNIME NGA DIASPORA ME DY AUTORË DHE NJË SHKOLLË SHQIPE.. Shoqata “Shqiponja” në Costa Volpina,tashmë ka hyrë në 11 vjetorin e saj me histori aktivitesh cilësore në rritje, të cilat… Read more »

NËNA. Poezi nga Veron Hoxhaj

NËNA. Poezi nga Veron Hoxhaj

NËNA Poezi nga Veron Hoxhaj Nëna është aromë Është valjum qetësus, Por është dhe si lëmshi Që të mbyt në gush. Ah moj Nëna ime , Meteor e rrallë..!!!! Sa… Read more »

Vargje nga: Namik Selmani.

Vargje nga: Namik Selmani.

9.Ku shkoi ? Më thanë se në pyllin gjetheshumë kishte shkuar Me kokëshkrepje për të shkruar lirika. Ca ujq te këmbët i kishin shfryrë të urtuar E…… jetimë mbetën pisha… Read more »

“Hapësirë 2017” ekspozita e artistëve të rinj vjen në galerinë e Edward Lear

“Hapësirë 2017” ekspozita e artistëve të rinj vjen në galerinë e Edward Lear

“Hapësirë 2017” ekspozita e artistëve të rinj vjen në galerinë e Edward Lear Galeria Edwart Lear ka hapur dyertë mbrëmjen e djeshme në Berat për ekspozitën e 31 artistëve të… Read more »

Tregim… Safeti dhe djaloshi me shkolle …Nga Dhimiter Rrera

Tregim… Safeti dhe djaloshi me shkolle …Nga Dhimiter Rrera

Tregim… Safeti dhe djaloshi me shkolle … Safeti ,banor i nje fshati te larget u ngrit ate mengjes heret i prokupuar e me pak dhimbje koke nga pagjumesia … Nuk… Read more »