List/Grid

Krijimtari Subscribe to Krijimtari

PËR JU… Vargje nga Rame Smajlaj

PËR JU… Vargje nga Rame Smajlaj

PËR JU Për ju që më doni kurrë zërin nuk ndaloje është një ndjenjë dhimje të tillë,Zoti më gatoje. Të tjerët më injorojnë tallen i ligë je o njeri.. burrat… Read more »

LIRI ÇLIRIMTARIT

LIRI ÇLIRIMTARIT

LIRI ÇLIRIMTARIT (Ty o trim betejash) ———————- Gjeneral RAMUSH HARADINAJ E brishtë është kjo fortunë brenë si miza hekur e strall fitimtar betejash “sy me sy” i shpejtë, dragua betejash… Read more »

REÇAKU I LIRISË. Vargje poetike  nga: Ilmi Tahiri Podujeve.

REÇAKU I LIRISË. Vargje poetike nga: Ilmi Tahiri Podujeve.

REÇAKU I LIRISË Janari po vjen me ngricën dhe bardhësinë në Reçakun e shenjët që aq shumë e donte lirinë. Reçak heroik o vend trimërie, Reçak o dritë atdheu dhe… Read more »

-“Ç’TI BËJ OQEANIT”- ?

-“Ç’TI BËJ OQEANIT”- ?

-“Ç’TI BËJ OQEANIT”- ? *************************** Më jep pak forc ta ndal dëborën . Më jap pak zjarr ta shkrij kallkanin . Më jep dy kraj të fluturoj . Të përshkroj… Read more »

I permenduri pas vdekjes… Tregim nga Luftar Spahiu.

I permenduri pas vdekjes… Tregim nga Luftar Spahiu.

Ngjarje e jetuar I permenduri pas vdekjes Sapo kishte kaluar viti i makabritetit qe provoi vendi,1997. Njerzit ende ishin te traumatizuar. Balili qe kish punuar gjashte vjet ne Greqi ,ish… Read more »

DIMËR… Lulzim Breznica

DIMËR… Lulzim Breznica

DIMËR Bie borë, Në sytë e mrrolur Qielli shkund krahët. Dhimbja ripërtrihet në Paris langua i moçëm Ma gërvishë Lirinë. Para dyerve të Teatrit Lulet klithin Këmbëzbathura Për fjalën e… Read more »

DRITA QE ME DHURON ZOTI……

DRITA QE ME DHURON ZOTI……

DRITA QE ME DHURON ZOTI…… Drita qe me dhuron zoti.. Je vete ti,jeta ime. Qe shtrihesh ne cdo molekul gjaku Qe shtrihesh ne cdo qelize intime E zgjohesh si princesh,… Read more »

NUK BURGOSEN ÇLIRIMTARËT  (Liri për çlirimtarët)

NUK BURGOSEN ÇLIRIMTARËT (Liri për çlirimtarët)

Kush të pengoj ty o çlirimtar në rrugën e nisur nga hajdutët e barbarë. I ftuar nga miku i shqipes miqësi e trashëguar USA-Zoti ju Bekoftë Presidentin e përuruar !… Read more »

RROFTË SHQIPËRIA ME BIJ DHE BIJA

RROFTË SHQIPËRIA ME BIJ DHE BIJA

RROFTË SHQIPËRIA ME BIJ DHE BIJA Rroftë atdheu , rroftë liria , rroftë Kosova, Plavë , Gucia, rroftë , Presheva , Bujanovci dhe Medvegja , rroftë Ilirida, rroftë Çamëria ,… Read more »

S’keni parë gjë akoooma… (poemth) nga : Vaso Papaj

S’keni parë gjë akoooma… (poemth) nga : Vaso Papaj

S’keni parë gjë akoooma… (poemth) S’keni parë gjë akoooma… Jo, jooo… I kam parë të gjtha, që kur linda: Borën mbi kangjelet, në rrugën Mbretërore. Atë ditë rëndonte ftohtësia dimërore… Read more »