List/Grid

Histori Subscribe to Histori

E verteta eshte e vertete ,e smunde te mbulohet nga disa pseudohistorian e tradhetar te kombit te vete !!!

E verteta eshte e vertete ,e smunde te mbulohet nga disa pseudohistorian e tradhetar te kombit te vete !!!

Ështe per te ardhur keq  kembengulja e disa njerzeve ne mes tone  per te zgjedhur, ne mese te ish  pushtuesve e masakruesve  te kombit tone ne shekuj, si pushtues te… Read more »

Një rikujtim për Iliaz Kurteshin . Nga Fahri Xharra .

Një rikujtim për Iliaz Kurteshin . Nga Fahri Xharra .

Para se ta lexoni shkrimi , ju lutem pak vëmendje. Është një ndryshim i madh në mes të “komunistëve “ shqiptar të Kosovës dhe komunistëve të Shqipërisë ; e një… Read more »

KUÇOVË – 81-vjetori i Greves se Naftetareve… Nga Dilaver Xhelili.

KUÇOVË – 81-vjetori i Greves se Naftetareve… Nga Dilaver Xhelili.

KUÇOVË – 81-vjetori i Greves se Naftetareve Zhvillohet ceremoni festive te Lapidari i Greves, ne lagjen “11 Janari”, me rastin e 81- vjetorit te Greves se Naftetareve te Kucoves.  Në… Read more »

ZBRITI DANIA NGA ULLIRI, VRAU QENIN E KUFIRIT. Nga Simon Vrusho.

ZBRITI DANIA NGA ULLIRI, VRAU QENIN E KUFIRIT. Nga Simon Vrusho.

ZBRITI DANIA NGA ULLIRI, VRAU QENIN E KUFIRIT. Aty nga viti 1975, kur isha student në Institutin e Shkodrës, edhe në Shkodër, madje tek konvikti, në Institut, mbërriti lajmi jo… Read more »

Dodona ne malin e Tomorrit dhe rendesia e saj!

Dodona ne malin e Tomorrit dhe rendesia e saj!

Dodona ne malin e Tomorrit edhe rendesia e saj! Nga Altin Kocaqi. Eshte me se e njohur se qe nga epoka e mezolitit edhe ne vazhdime kemi te dhena arkeologjike… Read more »

Kurrën e kurrës ! Xhamia nuk ka vend në k`shtjellën e Rozafës… Nga Fahri Xharra.

Kurrën e kurrës ! Xhamia nuk ka vend në k`shtjellën e Rozafës… Nga Fahri Xharra.

“Në shekullin V – IV p.k. filloi ndërtimi i kalasë me gurë ciklopikë të puthitur pa llaç në hyrje të qytetit në një lartësi 130 m. Në atë periudhë treva… Read more »

Sot 538 vite nga dita kobzezë kur Shkodra dhe kështjella Rozafa ran nën pushtimin e Perandorisë Osmane

Sot 538 vite nga dita kobzezë kur Shkodra dhe kështjella Rozafa ran nën pushtimin e Perandorisë Osmane

  Nga Paulin Z.Zefi *Hebrejte vajtojne pran Murit të Lotëve në Jeruzalem (Tempulli i Davidit) ; Krishterimi dhe sidomos Bota-Ortodokse vajton Rënien e Kostandinopojës (1453), por une dhe shumë Shqiptarë… Read more »

“Kosovarët nuk janë shqipëtar por serbë të islamizuar “

“Kosovarët nuk janë shqipëtar por serbë të islamizuar “

“Kosovarët nuk janë shqipëtar por serbë të islamizuar “ Kjo thënje nuk është e tanishme por qarkullon në shkrimet serbe që nga koha e pas Konferencës së Shën Stefanit ;… Read more »

“Thesari Arkeologjik i Torovices(1984)”;…

“Thesari Arkeologjik i Torovices(1984)”;…

“Thesari Arkeologjik i Torovices(1984)”;….. *Zbulimi me i madh arkeologjik ne hapesiren Shqiptare i cili i perket epokes se bronzit(2100-1200 p.k.),eshte gjetja e nje thesari prej 120-sopata prej bronzi,ku shumica prej… Read more »

Krimet komuniste qe skursyen as intelektualet dhe specialistet e huaj … Pjese nga tregimet e Petro Markos.

Krimet komuniste qe skursyen as intelektualet dhe specialistet e huaj … Pjese nga tregimet e Petro Markos.

Ngjarje nga kalvari i Petro Markos . . . “ Pyetje: – Cila ka qenë skena më e rëndë që të ka tronditur më shumë në birucë ? Përgjigje: –… Read more »