List/Grid

Histori Subscribe to Histori

*Kapedani i Mirdites,Llesh Lleshi ose i fuqishmi LLESHI I ZI-Gjomarkaj”;… Nga Paulin Zefi

*Kapedani i Mirdites,Llesh Lleshi ose i fuqishmi LLESHI I ZI-Gjomarkaj”;… Nga Paulin Zefi

“LLESHI I ZI-Gjomarkaj(17?!-1837)”ne optiken e Klerikut Katolik,Historianit,Shkrimtarit,Novelistit te pare Shqiptar dhe Atdhetarit;Dom.Ndoc Nikaj(1864-1951)”….. *Materialin studimor e kam shkeputur nga Kryevepra monumentale e Dom.Ndoc Nikaj”Historia e Shcypniis e botuar ne Bruksel… Read more »

”Pecë, Pecë , qeve ndrishe, tani si mu katandise.. Pershtatur per botim nga:Shpëtim Çela

”Pecë, Pecë , qeve ndrishe, tani si mu katandise.. Pershtatur per botim nga:Shpëtim Çela

Një rapsodi e vjetër . ku rapsodi popullor shqiptar i ishullit Specë, që ndezi Revolucionin grek e sakrifikoi jetën dhe pasurinë e tij në luftë kundër Turqisë, ditën e parë… Read more »

Shkelqimi dhe renia e nje qyteti …… Dhimiter Rrera.

Shkelqimi dhe renia e nje qyteti …… Dhimiter Rrera.

“Kuçova” ka qenë vendbanimi i hershëm Ilir i fisit Desaret………… Periudhe qe vec ndonje renoje aty ketu ska me asnje gjurme!!                                                                                                          Shkaterim !.. Vone shfaqet nje prej kishave me… Read more »

Z.Ivanov, shqiptarët janë Maqedonia e lashtë

Z.Ivanov, shqiptarët janë Maqedonia e lashtë

Përgatiti: Valter Koxhaj Nëse maqedonia sot është në një krizë identiteti dhe kërkonë të vërtetoj një trashëgimi historike pa marrë parasysh shqiptaret gabon. Kjo është e pamundur historikisht dhe nuk… Read more »

ROLI I NJERËZVE TË MËDHENJ NË ZHVILLIMIN E GJUHES DHE TË KOMBIT… Nga Afrim Caka Gjakove.

ROLI I NJERËZVE TË MËDHENJ NË ZHVILLIMIN E GJUHES DHE TË KOMBIT… Nga Afrim Caka Gjakove.

ROLI I NJERËZVE TË MËDHENJ NË ZHVILLIMIN E GJUHES DHE TË KOMBIT Fadil Hoxha për kohën ishte dhe mbetet hero kombëtar. Ai zë një vend qendror në radhët e kësaj… Read more »

​DOKUMENT I RRALLË: KUR SHTETI GREKOBAVAREZ E NJIHTE ÇAMËRINË DHE EPIRIN SI PJESË TË SHQIPËRISË

​DOKUMENT I RRALLË: KUR SHTETI GREKOBAVAREZ E NJIHTE ÇAMËRINË DHE EPIRIN SI PJESË TË SHQIPËRISË

(FLETORJA ZYRTARE E  VITIT 1835) Rreth nënndarjes së Konsullatës së Epirit dhe Shqipërisë, në nënkonsullata. VENDIM I OBORRIT MBRETËROR PËR PUNËT E JASHTME TË SHTETIT Zbaton Nënndarja e zonës së… Read more »

Heroina e Sanxhakut – Amina Nuroviç

Heroina e Sanxhakut – Amina Nuroviç

Heroina e Sanxhakut – Amina Nuroviç Fahri Xharra Analiza, Trashigimia Kombëtare Dreq o punë ! Përderisa në Sanxhakun e “harruar “ shqiptar ka filluar të ndizet zjarri i dashurës ndaj… Read more »

Si të spjegojmë që Ortodoksia nuk është Greqia ?

Si të spjegojmë që Ortodoksia nuk është Greqia ?

Si të spjegojmë që Ortodoksia nuk është Greqia ? Sa do që na pëlqen apo jo , kundër çështjes shqiptare ekziston boshti muslimano-ortodoks . Një habi e kohëve të fundit… Read more »

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Fahri Xharra,19.02.17 Gjakovë

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Fahri Xharra,19.02.17 Gjakovë

Pse vetëm amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë ? Ose Pse grekët nuk i lejonin shkollat shqipe në Shqipëri ? “Asnjë gjuhë tjetër dhe asnjë shkollim në… Read more »

Zhvillohet ne qytetin e Lezhes , simpoziumi shkencor kushtuar Abnorit te Madh”Gjon Gazulli(1400-1465)”

Zhvillohet ne qytetin e Lezhes , simpoziumi shkencor kushtuar Abnorit te Madh”Gjon Gazulli(1400-1465)”

Nen inisjativen dhe kujdesin  e zPaulin Z. Zefi. Zhvillohet ne qytetin e Lezhes , simpoziumi shkencor kushtuar Abnorit te Madh”Gjon Gazulli(1400-1465)”ne perkujtim te 552-vjetorit te vdekjes(19.02.1465),eveniment i organizuar ne ambientet… Read more »