List/Grid

Diaspora Subscribe to Diaspora

Dukagjini … Nga  Qazim Zejnaj Zvicer

Dukagjini … Nga Qazim Zejnaj Zvicer

Dukagjini … Nga  Qazim Zejnaj Zvicer ..Me natyre magjepse qe mund te thuren vargje .plot jehone atdhedashurie ,zor se ka vise me bukura tjera shqiptare .Lugina te thella sikur zbresin… Read more »

Aktivitete te perbashketa te poeteve Italian me poetet Shqiptar. Krijuesit nuk njohin kufij ..

Aktivitete te perbashketa te poeteve Italian me poetet Shqiptar. Krijuesit nuk njohin kufij ..

Shoqata italiane “ Associazione Culturale Movimento dal Sottosuolo” ne bashkepunim me Shoqaten shqiptare te Lidhjes se Shkrimtareve ne Itali L.SH.A.SH.I. te shtunen ne daten 19 nentor organizoi nje takim poetik… Read more »

Kongres i rëndësishëm për sigurin e mbrendshme të Gjermanisë, dhe rolin e saj në sigurinë e jashtme të Gjermanisë në botë

Kongres i rëndësishëm për sigurin e mbrendshme të Gjermanisë, dhe rolin e saj në sigurinë e jashtme të Gjermanisë në botë

Nue Oroshi Kongres i rëndësishëm për sigurin e mbrendshme të Gjermanisë, dhe rolin e saj në sigurinë e jashtme të Gjermanisë në botë Me 7 Nëntor 2016 në Berlin nën… Read more »

Poezi nga Ramë Smajlaj  NË MANIFESTIM MOS MË HARRONI

Poezi nga Ramë Smajlaj NË MANIFESTIM MOS MË HARRONI

Poezi nga Ramë Smajlaj NË MANIFESTIM MOS MË HARRONI Emrin e hyjnive e mbani Ju të dashurit e mi Të trungut tim pelazgo, ilirë. Dasmave fluturoni Kurrë mos u pikëlloni… Read more »

PERSE NE SI KOMB NXJERRIM KAQ SHUME MERCENAR E RENEGAT QE LUFTOJNE SHQIPERINE?!

PERSE NE SI KOMB NXJERRIM KAQ SHUME MERCENAR E RENEGAT QE LUFTOJNE SHQIPERINE?!

Me pyet vëllai ynë nga Maqedonia RETIN REKA I nderuar Retin! Përsëri të them se unë nuk di përgjigje tjetër përpos atyre me frymë historike! E di se shumëkënd, shkrimet… Read more »

PRESIDENTE KA LEZET, POR ME PLIS ËSHTË MREKULLI!

PRESIDENTE KA LEZET, POR ME PLIS ËSHTË MREKULLI!

PRESIDENTE KA LEZET POR ME PLIS ËSHTË MREKULLI! Oh sa bukur përmbi krye përmbi plis rri një shqiponjë kur e mba’ miku i shqiparëve plot krenari e mban kjo zonjë!… Read more »

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg . Nga Florim Zeqa.

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg . Nga Florim Zeqa.

Sofra e madhe dardane e “Darkës së Lamës” në Moosburg Nën patronatin e shoqatës atdhetare “Bekim Berisha-Abeja”, të dielën e 30 tetorit 2016 në Moosburg të Gjermanisë u mbajt takimi… Read more »

NJË SEMINAR ME SHUMË VLERA PËR MËSUESIT E GJUHËS SHQIPE,NË KROACI, SLLOVENI E ITALI.

NJË SEMINAR ME SHUMË VLERA PËR MËSUESIT E GJUHËS SHQIPE,NË KROACI, SLLOVENI E ITALI.

NJË SEMINAR ME SHUMË VLERA PËR MËSUESIT E GJUHËS SHQIPE,NË KROACI, SLLOVENI E ITALI. Me ftesë të Ministrisë së Diasporës së Kosovës e në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit e… Read more »

Kujt ti besojmë ?! Shkruan Burhan Klaiqi Pajaziti

Kujt ti besojmë ?! Shkruan Burhan Klaiqi Pajaziti

Menjëher pas çlirimit të Kosovës filloj një ofanziv e egër kundër luftëtarëve të lirisë. Duke filluar me arrestime të vogla kinse për armëmbajtje pa leje e deri tek akuzat më të… Read more »

Arti, pasaporta më e mirë e një kombi – Fotoreportazh nga Florim Zeqa

Arti, pasaporta më e mirë e një kombi – Fotoreportazh nga Florim Zeqa

Takimi i së shtunës i 22 tetorit, i komunitetit shqiptar në San Vendemiano (Trevizo-Itali), organizuar nën patronatin e veprimtarit Selim Musaj, enkas për mikëpritjen e artistit të madh shqiptar, mjeshtrit… Read more »