List/Grid

Diaspora Subscribe to Diaspora

E Verbëra.. Tregim nga: Sterio Anastazia

E Verbëra.. Tregim nga: Sterio Anastazia

E Verbëra.. Mama,Mama thirri vajza e trembur ne errësire .Kohët e fundit e kapte një makth që e digjte si një zjarr që lëshonte shtëllunga tymi të zi . Ajo… Read more »

LETER E HAPUR DREJTUAR MINISTRIT TE KULTURES, RINISE DHE SPORTEVE KOSOVE! I NDERUAR Z. SHALA!

LETER E HAPUR DREJTUAR MINISTRIT TE KULTURES, RINISE DHE SPORTEVE KOSOVE! I NDERUAR Z. SHALA!

LETER E HAPUR DREJTUAR MINISTRI SE SE KULTURES, RINITE DHE SPORTEVE KOSOVE! I NDERUAR Z. SHALA! Ne vijim te interesimit tone per trashegimnine tone kulturore mbarekombetare, ne vijim te inspektimeve… Read more »

Lidhja e Shkrimtarëve dhe e Artistëve Shqiptar në Itali,promovim i kultures shqiptare.

Lidhja e Shkrimtarëve dhe e Artistëve Shqiptar në Itali,promovim i kultures shqiptare.

Lidhja e Shkrimtarëve dhe e Artistëve Shqiptar në Itali eshte themeluar  në muajin Maj të vitit 2015 në Verona Itali. Lidhja eshte konceptuar  si një shoqatë ku aderojnë shkrimtar, poet,… Read more »

Mos harroni se bashkimi bane fuqine …  Dode Dedvukaj

Mos harroni se bashkimi bane fuqine … Dode Dedvukaj

Para shume vitesh me pare e mbaje mend qe per festen e 28 nentorit, arritej numri i pjesmarrjes se popullit deri 2000 veta, ….simjet ishim afer 200 personave.. Te gjitha… Read more »

VEZA E COLOMBiT NË MiLANO….

VEZA E COLOMBiT NË MiLANO….

VEZA E COLOMBiT NË MiLANO…. Titulli në fakt nuk aspak lidhje me shprehjen e Kolombit kur zbuloi Amerikën më 1492,por me të tjerë personazhe që i takojmë pothuajse shpesh, e… Read more »

Dukagjini … Nga  Qazim Zejnaj Zvicer

Dukagjini … Nga Qazim Zejnaj Zvicer

Dukagjini … Nga  Qazim Zejnaj Zvicer ..Me natyre magjepse qe mund te thuren vargje .plot jehone atdhedashurie ,zor se ka vise me bukura tjera shqiptare .Lugina te thella sikur zbresin… Read more »

Aktivitete te perbashketa te poeteve Italian me poetet Shqiptar. Krijuesit nuk njohin kufij ..

Aktivitete te perbashketa te poeteve Italian me poetet Shqiptar. Krijuesit nuk njohin kufij ..

Shoqata italiane “ Associazione Culturale Movimento dal Sottosuolo” ne bashkepunim me Shoqaten shqiptare te Lidhjes se Shkrimtareve ne Itali L.SH.A.SH.I. te shtunen ne daten 19 nentor organizoi nje takim poetik… Read more »

Kongres i rëndësishëm për sigurin e mbrendshme të Gjermanisë, dhe rolin e saj në sigurinë e jashtme të Gjermanisë në botë

Kongres i rëndësishëm për sigurin e mbrendshme të Gjermanisë, dhe rolin e saj në sigurinë e jashtme të Gjermanisë në botë

Nue Oroshi Kongres i rëndësishëm për sigurin e mbrendshme të Gjermanisë, dhe rolin e saj në sigurinë e jashtme të Gjermanisë në botë Me 7 Nëntor 2016 në Berlin nën… Read more »

Poezi nga Ramë Smajlaj  NË MANIFESTIM MOS MË HARRONI

Poezi nga Ramë Smajlaj NË MANIFESTIM MOS MË HARRONI

Poezi nga Ramë Smajlaj NË MANIFESTIM MOS MË HARRONI Emrin e hyjnive e mbani Ju të dashurit e mi Të trungut tim pelazgo, ilirë. Dasmave fluturoni Kurrë mos u pikëlloni… Read more »

PERSE NE SI KOMB NXJERRIM KAQ SHUME MERCENAR E RENEGAT QE LUFTOJNE SHQIPERINE?!

PERSE NE SI KOMB NXJERRIM KAQ SHUME MERCENAR E RENEGAT QE LUFTOJNE SHQIPERINE?!

Me pyet vëllai ynë nga Maqedonia RETIN REKA I nderuar Retin! Përsëri të them se unë nuk di përgjigje tjetër përpos atyre me frymë historike! E di se shumëkënd, shkrimet… Read more »