List/Grid

Diaspora Subscribe to Diaspora

AKADEMIK PROF.DR.SKENDËR KODRA TELEGRAM NGUSHËLLIMI PAS NDARJES NGA JETA TË SHKRIMTARIT DRITËRO AGOLLI

AKADEMIK PROF.DR.SKENDËR KODRA TELEGRAM NGUSHËLLIMI PAS NDARJES NGA JETA TË SHKRIMTARIT DRITËRO AGOLLI

AKADEMIK PROF.DR.SKENDËR KODRA TELEGRAM NGUSHËLLIMI PAS NDARJES NGA JETA TË SHKRIMTARIT DRITËRO AGOLLI Akademik Prof.Dr.Skendër Kodra     Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane , Akademik Prof.Dr.Skendër Koda,… Read more »

Rikard Shpori, shqiptari i parë qe merr Çmimin ‘Mirenjohje ndaj Vullnetarëve’ nga Bashkia e Montrealit.

Rikard Shpori, shqiptari i parë qe merr Çmimin ‘Mirenjohje ndaj Vullnetarëve’ nga Bashkia e Montrealit.

Qarku i Villeray-Saint-Michel-Parc-Extension është krenar për Çmimin e Mirenjohjes ndaj Vullnetarëve qe mori z.Rikard Shpori, anëtar i një organizate jo-fitimprurëse, për angazhimin dhe veprimtarinē e tij, vlen të përmendet e çmohet. Kjo është një mundësi e… Read more »

ORA LETRARE -FLAKA E JANARIT.Nga: Petrit Aliaj Itali

ORA LETRARE -FLAKA E JANARIT.Nga: Petrit Aliaj Itali

ORA LETRARE -FLAKA E JANARIT. Flaka e janarit, ka nisur në Gjilan që prej 27 vitesh në përkujtim të 1200 viktimave të masakruara nga brigadat  Serbe në vitin 1944.  Këtu… Read more »

Vlerat e Çajit Shqiptar të Malit. Me i kerkuari ne Amerike… Nga Thoma K Jance

Vlerat e Çajit Shqiptar të Malit. Me i kerkuari ne Amerike… Nga Thoma K Jance

Vlerat e Çajit Shqiptar të Malit. Me i kerkuari ne Amerike. Çaji shqiptar i malit ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut, uljen e tensionit dhe uljen e presionit ndaj… Read more »

MIRËSEARDHËT NË SHTËPINË E PAQES .

MIRËSEARDHËT NË SHTËPINË E PAQES .

MIRËSEARDHËT NË SHTËPINË E PAQES . Janë ditët e para të një viti që sa po ka nisur,e dëbora me vellon e saj ka mbuluar gjithçka,duke krijuar imazhe mjaft të… Read more »

Jemi Shqiptarë Kuq e Zi. Nga: Prelja Lekocaj

Jemi Shqiptarë Kuq e Zi. Nga: Prelja Lekocaj

Nik Gjeloshaj i Trijeshjan, ashtë një burr pa mahan. Në parllament të Malit Zi, e çov Malsia për me na pri. Hyri Nika në parllament, për drejtësin ky po flet…. Read more »

Shqiptaret Protest ne Franc pas  arestimit  te Ramush Haradinajt

Shqiptaret Protest ne Franc pas arestimit te Ramush Haradinajt

 Ne Colmar te Frances u protestue per lirimin e ish kryeminstrit dhe figures me emblematike te luftes dhe paqes ne kosove Ramush Haradinaj ,pa te cilin nuk mund te shkruhet… Read more »

Sqarim rreth ecurisë së LEASH

Sqarim rreth ecurisë së LEASH

Të nderuar zonja e zotrinjë, fillimisht më lejoni t’ju përshëndes dhe uroj gjithë të mirat në jetë, për ju shoqëri e bashkëveprimtarë të nderuar. Ne, që kemi ecur nga fillimi… Read more »

-“Ç’TI BËJ OQEANIT”- ?

-“Ç’TI BËJ OQEANIT”- ?

-“Ç’TI BËJ OQEANIT”- ? *************************** Më jep pak forc ta ndal dëborën . Më jap pak zjarr ta shkrij kallkanin . Më jep dy kraj të fluturoj . Të përshkroj… Read more »

I permenduri pas vdekjes… Tregim nga Luftar Spahiu.

I permenduri pas vdekjes… Tregim nga Luftar Spahiu.

Ngjarje e jetuar I permenduri pas vdekjes Sapo kishte kaluar viti i makabritetit qe provoi vendi,1997. Njerzit ende ishin te traumatizuar. Balili qe kish punuar gjashte vjet ne Greqi ,ish… Read more »