List/Grid

Diaspora Subscribe to Diaspora

Asgje nuk eshte pushtimi i nje populli, sa eshte tjetersimi dhe zhdukja e historise se tij. F. Bardhoci.

Asgje nuk eshte pushtimi i nje populli, sa eshte tjetersimi dhe zhdukja e historise se tij. F. Bardhoci.

Pushtimi ekonomik, perdhunimi shpirteror, Asimilimi ne paqe eshte poshtersimi me i madh qe mund ti besh nje populli! Nje Kombi qe nuk din te tregoje historine e tij Ja mesojne… Read more »

Poezi nga Rame Smajlaj PRANVERË E KOPSHTIT BLERUAR

Poezi nga Rame Smajlaj PRANVERË E KOPSHTIT BLERUAR

Poezi nga Rame Smajlaj PRANVERË E KOPSHTIT BLERUAR Si pranverë e kopshtit tim bleruar Më vjen ti ëndërr e shpirtit dhe zemres përveluar Pa ty dhe dita nuk ka drite… Read more »

Kuzhina shqiptare ndër ma të preferuarat  të javës Inter-kulturore  në Fellbach rrethi i Shtugadrdit- Gjermani

Kuzhina shqiptare ndër ma të preferuarat të javës Inter-kulturore në Fellbach rrethi i Shtugadrdit- Gjermani

Kuzhina shqiptare ndër ma të preferuarat  të javës Inter-kulturore  në Fellbach rrethi i Shtugadrdit- Gjermani Shkruan Asllan Dibrani Para ca ditësh në kuadrin  e  javës inter-kulturore  të  qytetit të Fellbachit… Read more »

Dhuna dhe terrori sistematik sllavo-maqedonas ndaj shqiptarëve është politikë shtetërore..

Dhuna dhe terrori sistematik sllavo-maqedonas ndaj shqiptarëve është politikë shtetërore..

Date 30 korrike 2016 nga sheshi Skenderbe -Shkup z.Tahir Veliu gjate promovimit te librit te tije dha kete DEKLERATE Te nderuar vëllëzer e motra, Anëtar të Lëvizjes për Shqipëri të… Read more »

Filipi.CO,25 vjete aritje dhe sukses..  Shkruan Ahmet Zani.

Filipi.CO,25 vjete aritje dhe sukses.. Shkruan Ahmet Zani.

Kompania Filipi @co, lider ne tregun nderkombetar te bimeve medicianale festoi 25 vjetorin  e krijimit te saj. Ne mes miqsh dhe dashamiresish qe festonin dhe gezonin u kujtuan edhe fillimet e veshtira,… Read more »

Ku gabuan “baballarët” prof. të gjuhësisë europiane? Nga: Luan Shmilli.

Ku gabuan “baballarët” prof. të gjuhësisë europiane? Nga: Luan Shmilli.

Ku gabuan “baballarët” prof. të gjuhësisë europiane? -Shpikja e termit: “Gjuhësi indoeuropiane”, ka ardhur edhe nga gjetja e nuklit, rrënjës, tek foljori indian, “Dhātu”, duke “kapërcyer” dhe mos u ndalur,… Read more »

Reagime te intelektualve, ndaj deklaratave anti kombetare te disa “hoxhallareve” ne trojet Shqiptare …

Reagime te intelektualve, ndaj deklaratave anti kombetare te disa “hoxhallareve” ne trojet Shqiptare …

Reagime ndaj deklaratave anti kombetare te disa te ashtuquajtur “hoxhallare”….  Personalitete te politikes, artit, por edhe te sportit  po reagojne perdite e me shume .Me poshte po publikojme reagimin e … Read more »

“Jo. Nuk kam nderruar fe, por nuk jam as muslimane!”

“Jo. Nuk kam nderruar fe, por nuk jam as muslimane!”

“Jo. Nuk kam nderruar fe, por nuk jam as muslimane!” Qëndresë Halili “Jo, nuk kam nderruar fe, por nuk jam as muslimane!” Familjes sime te gjere-ndjere…! “Me vjen keq se… Read more »

Rikard Shpori, jep alarmin për një mbyllje të mundshme të shkollës shqipe “Nene Tereza”, për shkak të mungesës së mbështetjes financiare.

Rikard Shpori, jep alarmin për një mbyllje të mundshme të shkollës shqipe “Nene Tereza”, për shkak të mungesës së mbështetjes financiare.

Rikard Shpori, jep alarmin për një mbyllje të mundshme të shkollës shqipe “Nene Tereza”, për shkak të mungesës së mbështetjes financiare. Publikuar me July 12, 2016 nga Bashkësia Shkolla shqipe… Read more »

THIRRJE PËR RISHIKIMIN E MARRËVESHJES PËR DEMARKACIONIN E KUFIRIT SHTETËROR MES KOSOVËS DHE MALIT TË ZI

THIRRJE PËR RISHIKIMIN E MARRËVESHJES PËR DEMARKACIONIN E KUFIRIT SHTETËROR MES KOSOVËS DHE MALIT TË ZI

THIRRJE PËR RISHIKIMIN E MARRËVESHJES PËR DEMARKACIONIN E KUFIRIT SHTETËROR MES KOSOVËS DHE MALIT TË ZI (Lidhja: Marrëveshja për demarkacionin e kufirit shtetëror mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së… Read more »