List/Grid

Diaspora Subscribe to Diaspora

200 Vende te Reja Pune Ne Europe! Lidhet marrveshja  mes Presidentit te Resortit Alde dhe Qeverise se Kosoves

200 Vende te Reja Pune Ne Europe! Lidhet marrveshja mes Presidentit te Resortit Alde dhe Qeverise se Kosoves

Bizesmeni me origjine nga Kosova G.Lubovci i cili administron nje sere biznesesh ne Amerike dhe Europe dje Vizitoi kosoven dhe kreu nje sere takimesh me Zyrtare dhe Qeveritare te Kosoves… Read more »

Integrimi në BE/ I dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar vizitë zyrtare në Shqipëri!

Integrimi në BE/ I dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar vizitë zyrtare në Shqipëri!

I Dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar do të vijë në Shqipëri në një vizitë zyrtare më datë 9 dhjetor.Këtë e ka bërë të ditur ambasada… Read more »

Shqipëri-BE: Kryenegociatori i integrimit, Zef Mazi, raporton për ecurinë e procesit

Shqipëri-BE: Kryenegociatori i integrimit, Zef Mazi, raporton për ecurinë e procesit

Në Tiranë, Këshilli Kombëtar i Integrimit diskutoi sot mbi ecurinë e procesit integrues në Bashkimin Europian. Kryenegociatori i Shqipërisë për Integrimin Europian, ambasadori Zef Mazi, deklaroi se “Shqipëria i përmbushi… Read more »

BE propozon kufizime të reja për udhëtime

BE propozon kufizime të reja për udhëtime

Bruksel, 25 janar 2021 – Komisioni Evropian propozoi një paketë të re masash për kufizimin e udhëtimeve, me qëllim frenimin e përhapjes së një lloji të ri të koronavirusit. Propozimi përmban… Read more »

Të dëgjosh Himnin e Shqipërisë në Boston.. Nga Namik Selmani

Të dëgjosh Himnin e Shqipërisë në Boston.. Nga Namik Selmani

Duke kujtuar saksofonistin amerikan që dinte 150 himne shtetesh Në një bisedë miqsh që gdhihen e ngrysen në të njëjtën kohë në pragje të ndryshëm shqiptarie apo edhe në emigracion,… Read more »

KUJTIME QËNGA “A MBETEN LBA.” Nga Petrit Aliaj.

KUJTIME QËNGA “A MBETEN LBA.” Nga Petrit Aliaj.

Sigurisht, mjaft prej nesh Albën e personifikon me lindjen e diellit në orët e para të mëngjesit, përtej vijës së horizontit, tutje në det të hapur. Dikush mund të ndodhet… Read more »

NJË NËNTOR SUKSESESH PËR SHOQATËN KULTURORE “SHQIPONJA” NË VAL CAMONICA(Brescia-Bergamo)

NJË NËNTOR SUKSESESH PËR SHOQATËN KULTURORE “SHQIPONJA” NË VAL CAMONICA(Brescia-Bergamo)

Mbi 200 aktivistë e familjarë të mbledhur në ambientet e brëndëshme të restorant “Simply Market” të komunës Boario-Terme,festuan me krenari përvjetorin e 106 të pavarësisë së Shqipërisë. Sigurisht është një… Read more »

MOS HARRO MOJ DALLËNDYSHE… Vargje nga Veron Hoxhaj

MOS HARRO MOJ DALLËNDYSHE… Vargje nga Veron Hoxhaj

MOS HARRO MOJ DALLËNDYSHE Mos harro moj dallëndyshe të më siellësh pakëz dhe , atje në sqepin e vogël se kam mall për mëmëdhe. Mëmëdhe toka shqiptare, nga thellësia nxierë… Read more »

SKËNDERBEU ME GJUHËN E ALBANËVE NË ZVICËR.  Nga:Petrit Aliaj. Berna(Zvicër) 26,05.2018.

SKËNDERBEU ME GJUHËN E ALBANËVE NË ZVICËR. Nga:Petrit Aliaj. Berna(Zvicër) 26,05.2018.

 Në vazhdim të festimeve për vitin jubilar të Skënderbeut,Organizata mbarë kombëtare “Lobi Euro-Atllantik Shqiptar”në programin e saj ka planifikuar edhe realizimin e një seri aktivitetesh me degët që në Belgjikë,Zvicër,Greqi,Itali,Norvegji… Read more »

DONI (Donika Hoxha), Madona shqiptare në Gjermani. Nga Florim Zeqa.

DONI (Donika Hoxha), Madona shqiptare në Gjermani. Nga Florim Zeqa.

DONI (Donika Hoxha), Madona shqiptare në Gjermani Arti muzikor i kultivuar në familjen Hoxha, i filluar me para shumë viteve me Doruntinën, po vazhdon me një sukses të jashtëzakonshem me… Read more »