List/Grid

Bota Subscribe to Bota

Paris, vriten tre pengmarrësit

Paris, vriten tre pengmarrësit

Lajmi i publikuar nga VOA – Zëri i Amerikës Autoritetet franceze thanë se dy të dyshuarit për sulmin e kësaj jave në gazetën Charlie Hebdo janë vrarë dhe pengjet e… Read more »

Kjo eshte dhimbja me e madhe e shekullit per gazetaret e Europes dhe Botes!!!! Solidaritet !!!

Kjo eshte dhimbja me e madhe e shekullit per gazetaret e Europes dhe Botes!!!! Solidaritet !!!

Unioni i Gazetareve Shqiptare UGSH ndien dhimbjen me te thelle per jetet e humbura te kolegeve te “Charlie Hebdo”. Apel per denimin e autoreve dhe solidaritet me gazetaret e Parisit!… Read more »

Arizona ,ulet deri në 50% cmimi i shitjes me pakicë i karburantit.

Arizona ,ulet deri në 50% cmimi i shitjes me pakicë i karburantit.

Shënja të mira në këtë fillim viti në SHBA … Rënie deri në 50% e çmimit të karburanteve. Sipas analistëve të ekonomisë kjo vjen si pasoj e masave te mara… Read more »

Maqedoni: Studentët dalin në protestë kundër ndryshimeve në ligjin për arsimin e lartë

Maqedoni: Studentët dalin në protestë kundër ndryshimeve në ligjin për arsimin e lartë

Me shumicë votash Parlamenti i Maqedonisë miratoi ndryshimet në ligjin për arsimin e lartë, duke mos i marrë parasysh protestat e profesorëve dhe studentëve. Pavarësisht protestave nga ana e studentëve… Read more »

BE-ja Ben thirje qeveritareve kosovare .. Ndaloni eksodin . Nuk ka azil per shtetasit Kosovare

BE-ja Ben thirje qeveritareve kosovare .. Ndaloni eksodin . Nuk ka azil per shtetasit Kosovare

Ikjet masive drejtë vendeve të perëndimit, që ka marrë hov dy muajt e fundit ne Kosove , ka shqetësuar edhe përfaqësuesit e Bashkimit Evropian të akredituar në Prishtine . Ata… Read more »

Sa Shqiptare jetojne ne Maqedoni.?

Sa Shqiptare jetojne ne Maqedoni.?

Jo një herë, por ku ta dish për të satën herë është bërë kjo pyetje për numrin e popullsisë shqiptare në Maqedoni. Këtë e bënë më tërheqëse të dhënat zyrtare… Read more »

Te gjithe shqiptaret qe plotesojn kriteret dhe kerkojne te udhetojn per ne Amerik ,tani e tutje do te paisen me vize 3 vjecare per ne SHBA

Te gjithe shqiptaret qe plotesojn kriteret dhe kerkojne te udhetojn per ne Amerik ,tani e tutje do te paisen me vize 3 vjecare per ne SHBA

Ashtu si edhe deklaroi Ambasadori Arvizu, Ambasada Amerikane në Tiranë do të japë viza tre vjeçare studentore, vizitori dhe punësimi, për të gjithë ata qytetarë shqiptarë që kualifikohen. Kjo do… Read more »

U.S. Embassy-Tirana .. Betohet ambasadori i ri qe zevendeson ambasadorin Arvizu ne Shqiperi.

U.S. Embassy-Tirana .. Betohet ambasadori i ri qe zevendeson ambasadorin Arvizu ne Shqiperi.

U.S. Embassy-Tirana Ka pubikuar ne faqen elektronike te saje se ne dt 17-12 eshte bere betimi i ambasadorit te ri te Shteteve te Bashkuara Donald Lu qe eshte emruar ne… Read more »

Kledi Kadiu, Personalitet Evropian 2014

Kledi Kadiu, Personalitet Evropian 2014

“Këtë çmim ua dedikoj familjes sime, profesorëve të mi shqiptarë e bashkatdhetarëve të mi artistë që ngrenë lart artin shqiptar në mbarë botën” Romë, 10 dhjetor 2014 – Një vlerësim… Read more »

REZOLUTA E RE NE OKB PER MBROJTJEN E GAZETAREVE

REZOLUTA E RE NE OKB PER MBROJTJEN E GAZETAREVE

Nga: LEON MOLLA “Kjo rezolutë e re është shumë pozitive. Ajo demonstron vullnetin politik të shteteve anëtare të OKB-së për të përforcuar mbrojtjen e punonjësve të medias dhe për të… Read more »