List/Grid

Bota Subscribe to Bota

Perplasje me arme ne kufirin Turko- Sirian ….  Turqia hyn në luftë me “Kalifatin” (ISIS-in)

Perplasje me arme ne kufirin Turko- Sirian …. Turqia hyn në luftë me “Kalifatin” (ISIS-in)

 Pozita neutrale e Turqisë në luftën ndërkombëtare kundër ISIS, është shkërmoqur sot në zjarrin e luftimeve në kufirin turko-sirian. Një oficer turk u vra dhe dy ushtarë u plagosën në… Read more »

PLAGË TË PA SHËRUARA NE SREBENICE ! Nga Petrit R Aliaj.

PLAGË TË PA SHËRUARA NE SREBENICE ! Nga Petrit R Aliaj.

Me dt 11 korrik të vitit 1995 plot 20 vjet më parë në Srebenicë të Bosnjes, në harkun kohor të 11 ditëve trupat e gjeneralit Serb Ratko Mladiç e nën… Read more »

Kalon mesnata, Greqia ende s’ka votuar, Protesta të dhunshme para Parlamentit .Publikuar nga Bota Sot | 15.07.2015 21:16

Kalon mesnata, Greqia ende s’ka votuar, Protesta të dhunshme para Parlamentit .Publikuar nga Bota Sot | 15.07.2015 21:16

Orë të vështira në Greqi. Kaloi mesnata në Athinë dhe Parlamenti i thirrur të votojë planin e reformave që qeveria Tsipras ka rënë dakord me Evropën e FMN, ende s’ka… Read more »

CAS i jep 3 pikët Shqipërisë për ndeshjen ndaj Serbisë

CAS i jep 3 pikët Shqipërisë për ndeshjen ndaj Serbisë

Drejtësi më në fund për Shqipërinë. Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) në Lozanë i dha Shqipërisë 3 pikët në tavolinë për ndeshjen e ndërprerë me Serbinë, duke bërë drejtësi për… Read more »

ALASKA, ISH-RUSIA AMERIKANE BLERJA MË E MËNÇUR E SHBA-VE

ALASKA, ISH-RUSIA AMERIKANE BLERJA MË E MËNÇUR E SHBA-VE

ALASKA, ISH-RUSIA AMERIKANE BLERJA MË E MËNÇUR E SHBA-VE Alaska është territori më veriperëndimor i Amerikës së Veriut që kufizohet me Polin e Ngrirë të Veriut, oqeanin Paqësor dhe Kanadanë…. Read more »

Përurohet shtatorja e Nënë Terezës në Sarajevë ..Nga Anton Pllumaj

Përurohet shtatorja e Nënë Terezës në Sarajevë ..Nga Anton Pllumaj

Pak ditë më parë , më 04.06.2015, dy ditë para shtegtimit apostolik të Papa Françeskut në Sarajevë, në lagjen Marin Dvor, u bë përurimi i shtatores të së Lumes shqiptare… Read more »

Vuçiq: Rasti i vëllezërve Bytyçi vazhdon të rëndojë marrëdhëniet amerikano-serbe..GAZETAEXPRESS

Vuçiq: Rasti i vëllezërve Bytyçi vazhdon të rëndojë marrëdhëniet amerikano-serbe..GAZETAEXPRESS

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tha të premten në Beograd se ka kërkuar nga shefi i Komisionit për hetimin e vrasjes së gazetarëve, Veran Matiq, të përfshihet në hetimet që… Read more »

Eurovizioni i 60 – Viene 2015

Eurovizioni i 60 – Viene 2015

Nje Festival qe nisi Artistikisht dhe perfundoi Politikisht…. Suedia me 365 pike pas votimit te 40 vendeve europiane plus Australine ka rrembyer mbreme ne Viene Trofeun e 60 te kenges… Read more »

NGA PROJEKT-IDE NË REALITET,,, Nga Artur Vrekaj

NGA PROJEKT-IDE NË REALITET,,, Nga Artur Vrekaj

NGA PROJEKT-IDE NË REALITET Qëndra Komunitare Shqiptare e Hartford,CT ka marrë dhuratë nga kompania e transportit Dattco një minibus ( Wheelchair Van), që do të dërgohet po si dhuratë nën… Read more »

Kadare nderohet me një ceremoni në Kongresin amerikan,, VOA . Zëri i Amerikës

Kadare nderohet me një ceremoni në Kongresin amerikan,, VOA . Zëri i Amerikës

Në ndërtesën e Kapitolit, në Uashington, u valëvit flamuri amerikan për nder të shkrimtarit Ismail Kadare dhe veprës së tij. Ky është një ritual që zakonisht u rezervohet amerikanëve të… Read more »