List/Grid

Bota Subscribe to Bota

Opozita në Kosovë, protestë për ditën e pavarësisë.. Botuar ne VOA Zeri i Amerikes

Opozita në Kosovë, protestë për ditën e pavarësisë.. Botuar ne VOA Zeri i Amerikes

Opozita në Kosovë, protestë për ditën e pavarësisë Kosova ka hyrë në muajin e pestë të përballjes më një krizë të thellë politike për shkak të mospajtimeve rreth marrëveshjeve me… Read more »

Masat për mbrojtjen e refugjatëve nga moti i keq. Aurora Gozhina Athine. Grece

Masat për mbrojtjen e refugjatëve nga moti i keq. Aurora Gozhina Athine. Grece

Masat për mbrojtjen e refugjatëve nga moti i keq Masat për mbrojtjen e refugjatëve dhe emigrantëve për shkak të motit të keq ka marrë Ministria e Politikës së Emigracionit. Megjithatë… Read more »

Ndërron jetë legjenda e muzikës, David Bowie

Ndërron jetë legjenda e muzikës, David Bowie

Këngëtari i famshëm David Bowie ka ndërruar jetë në moshën 69-vjeçare, pas një beteje me kancerin. Lajmin e ka konfirmuar djali i tij, regjisori Duncan Jones, nëpërmjet një komunikate për… Read more »

Netanyahu: Kurrë nuk harrojmë miqtë, Shqipëria s’dorëzoi hebrejtë te nazistët.

Netanyahu: Kurrë nuk harrojmë miqtë, Shqipëria s’dorëzoi hebrejtë te nazistët.

“Jerusalem Post” shkruan se gjatë Holokaustit shqiptarët, pjesa më e madhe e të cilëve myslimanë, rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë, përfshi edhe ata të larguar nga vendet… Read more »

Musliu: Brukseli të veprojë njëlloj si për serbët në Kosovë, edhe për shqiptarët e Luginës. Burimi VOAL

Musliu: Brukseli të veprojë njëlloj si për serbët në Kosovë, edhe për shqiptarët e Luginës. Burimi VOAL

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës, Jonuz Musliu, ka theksuar se gjendja e nxënësve shqiptarë në Luginë të Preshevës është e rëndë, sepse sipas tij, ata… Read more »

Me rastin e pervjetorit te 103 te pamvaresise ,komuniteti Shqiptar i Connecticut ,zhvillon ceremonin e ngritjes se flamurit.  Piere Simsia

Me rastin e pervjetorit te 103 te pamvaresise ,komuniteti Shqiptar i Connecticut ,zhvillon ceremonin e ngritjes se flamurit. Piere Simsia

Në ndërtesën e qeverisë amerikane, në Hartford, në kryeqytetin e shtetit Connecticut, në datën 25 nëntor, 2015, u zvillua ceremonia e ngritjes së Flamurit tonë Kombëtar. State Capitol Building Raising… Read more »

ShBA uron Shqipërinë për Ditën e Pavarësisë .VOA Zeri i Amerikes

ShBA uron Shqipërinë për Ditën e Pavarësisë .VOA Zeri i Amerikes

Në një mesazh në emër të Presidentit Barak Obama, Sekretari i Shtetit John Kerry uron Shqipërinë me rastin e 103 vjetorit të pavarësisë. Si një vend anëtar i NATO-s, thotë… Read more »

Presidenti i Serbisë i tmerruar tek sheh Jahjagën duke nënshkruar deklaratën e Samitit të Zagrebit. Botuar ne :  Bota Sot

Presidenti i Serbisë i tmerruar tek sheh Jahjagën duke nënshkruar deklaratën e Samitit të Zagrebit. Botuar ne : Bota Sot

Presidenti i Serbisë Tomislav Nikolic shihet i tmerruar teksa sheh Presidenten e Kosovës Atifete Jahjaga duke nënshrkuar Deklaratën e Samitit të Berdo-Brionit. Ky tmerr i Nikolicit, mund të jetë shkaktuar… Read more »

LAJM I MIRE: Miratohet legalizimi i emigrantëve dhe azilit për Shqiptarët. Sipas Lajmexpress

LAJM I MIRE: Miratohet legalizimi i emigrantëve dhe azilit për Shqiptarët. Sipas Lajmexpress

Emërtohet “Shpërndarje picash”, kusht vetëm gjermanishtja, jo më pagesa mujore në kontratë “Pizza Delivery”, është ligji i miratuar në Gjermani tri javë më parë për t’i dhënë fund fluksit të… Read more »

Wilhelm: Shqiptarët në Serbi janë të diskriminuar

Wilhelm: Shqiptarët në Serbi janë të diskriminuar

Pas vizitës treditore në jug të Serbisë, ambasadori i Gjermanisë në Beograd, Heinz Wilhelm ka vlerësuar së shqiptarët në komunat e Bujanocit dhe Preshevës janë të diskriminuar dhe se këtë… Read more »