List/Grid

Bota Subscribe to Bota

PREZANTIM I PROJEKTEVE TË WPI QË DO TË ZHVILLOHEN NË SHQIPËRI.. Nga: Artur Vrekaj

PREZANTIM I PROJEKTEVE TË WPI QË DO TË ZHVILLOHEN NË SHQIPËRI.. Nga: Artur Vrekaj

Artur Vrekaj Në vazhdim të punës kërkimore katër vjeçare të qëndrës Shqiptare të projekteve të Institutit Politeknik të Uster, Masaçusets (WPI) një grup studentësh do të nisen javës tjetër në… Read more »

BE “njeh” Çështjen Çame.

BE “njeh” Çështjen Çame.

Paketa e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për adresimin e çështjeve të hapura mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka marr bekimin e Komisionit Europian. Ka qenë komisioneri Johannes Hahn, i cili… Read more »

MISIONARI AMERIKAN DR. ELIA RIGGS NJOHËS E LËVRUES I GJUHËS SHQIPE NË FILLIMET E RILINDJES KOMBËTARE.

MISIONARI AMERIKAN DR. ELIA RIGGS NJOHËS E LËVRUES I GJUHËS SHQIPE NË FILLIMET E RILINDJES KOMBËTARE.

MISIONARI AMERIKAN DR. ELIA RIGGS NJOHËS E LËVRUES I GJUHËS SHQIPE NË FILLIMET E RILINDJES KOMBËTARE Përgatiti ARTUR VREKAJ Përgjigje e Dr. Elias Riggs për Bordin e Komisionerëve Amerikanë të… Read more »

“Unë këtu flas shqip, shqip dhe vetëm shqip”

“Unë këtu flas shqip, shqip dhe vetëm shqip”

Ajo është deputetja më e re në Parlamentin Maqedonas, por edhe më e guximshja deri tani. Pa iu dridhur qerpiku dhe pa frikë ajo ka folur për shqipen nëse është… Read more »

Kultura qytetare apo ligji…? Opinion nga :Fatmir Bardhoci.

Kultura qytetare apo ligji…? Opinion nga :Fatmir Bardhoci.

Ajo cfare me pelqen tek plazhi ne New York me shume se tek plazhi ne Shqiperi nuk eshte se uji eshte me i paster apo rera me e paster eshte… Read more »

Kuzhina shqiptare ndër ma të preferuarat  të javës Inter-kulturore  në Fellbach rrethi i Shtugadrdit- Gjermani

Kuzhina shqiptare ndër ma të preferuarat të javës Inter-kulturore në Fellbach rrethi i Shtugadrdit- Gjermani

Kuzhina shqiptare ndër ma të preferuarat  të javës Inter-kulturore  në Fellbach rrethi i Shtugadrdit- Gjermani Shkruan Asllan Dibrani Para ca ditësh në kuadrin  e  javës inter-kulturore  të  qytetit të Fellbachit… Read more »

Ringjallja e kombit shqiptar në Maqedoni

Ringjallja e kombit shqiptar në Maqedoni

Fahri Xharra Foto nga Marjan Dodaj Shqiptarët , jemi një popull për të na vajtuar. Vajton miku për ne e armiku i fërkon duart ( i ngazëlluar nga suksesi i… Read more »

Turqia i do “kokën në tepsi”, shpërthen Berati: Erdoganin s’e dua!

Turqia i do “kokën në tepsi”, shpërthen Berati: Erdoganin s’e dua!

Turqia i do “kokën në tepsi”, shpërthen Berati: Erdoganin s’e dua! Nga: Agim Gashi Turqia i do “kokën në tepsi”, shpërthen Berati: Erdoganin s’e dua! Buzhala dhe Erdogan Gazetari nga… Read more »

HIistroia: Prej këtij gjeniu bota na quan Albania .

HIistroia: Prej këtij gjeniu bota na quan Albania .

Prejardhja e saktë e tij nuk dihet. Disa thonë se ishte romak, të tjerë thonë, helen, por nisur nga emri ‘Ptolemy’, ai mund të ketë qenë me prejardhje nga Ptolemenjtë… Read more »

Deklaratë për mediat e Ambasadorit të SHBA Donald Lu

Deklaratë për mediat e Ambasadorit të SHBA Donald Lu

Deklaratë për mediat e Ambasadorit të SHBA Donald Lu (15 korrik 2016) Të dashur miq shqiptarë, Mendoj se ka një gjë për të cilën biem dakord.  Të gjithë jemi të… Read more »