Agim Drenica profesionist i sporteve Kick box,Thai box ,Karate kung fu ,eshte bere krenaria e shqiptarve

Shkruan Qazim Zejnaj.
Agim Drenica qe po korre suksese ne Zvicerr dhe eshte bere krenaria e shqiptarve
… Monografi APO portret me me te fortin a artit dhe sportit luftarak ne Fribourg nga nji fshat i vogel i Drenices qe jeton dhe vepron ne Zvicerr .. seminari-king-fus
Aty ku u lind Agimi eshte fshat Historik qe kurre nuk u gjunjezua .. Agimi me shpirt kristalte qe ka kryer karaten ne Izrael dhe ka shume diploma me vlere ,per te cilin kane shkrue edhe media te huaja prestigjioze nderkombetare .Kur erdhi ne Fribourg u integrue dhe punoj si polic qe ne kete profesion shume rralle munden te hyne shqiptaret sepse duhet pergaditje dhe me qene i kalitiur apo sic thone ne shqiperi i gatuar .Tani Agimi me Nofken Drenica qe e mbane me krenari kete epitet eshte si keshilltar i shume boksierve te famshem  te profileve sportive si ;Kick box,Thai box ,Karate kung fu -shatokan ..
Ne fshat te komunes se Drenasit ku u lind Agimi njihet si fshat i vjeter te cilin e cmonte shume edhe ideatori i pavarsise se shqiperise Hasan Prishtina qe ka lind ne Polac jo larg nga ketu ku banoret vendes autokton Shqiptar gjate shekujve nuk u gjunjezuan as nuk bashkepunuan me armiqte , ky rajon vazhdimisht bene rezistence te armatosur ne forma te ndryshme kunder secilit okupator. Vendi ku u lind Agimi nga nji familje e madhe  fisnike njihet ne histori si vend i beslidhjes shqiptare qe i parapriu shume luftrave te lavdishme. Edhe stergjysherit e gjysherit e Agimit dhe Baba i tij me krejt vellezer u bene fanar i lirise ndihmuan dhe hapen drite jeshile qe te gjithe te behen uck luftuan si trima mbi trima te isnpiruar nga komandanti legjendar biblik ;Adem Jashari.  Fisi i familjes se Agimit njihet ne Drenice dhe Istog te Dukagjinit si nji fis qe ndertoj dhe mbrojti shume objekte kulturore te rangut kombetar qe sot jane kult ne Kosove .
Agimi gjate luftes ishte aty  kur armiku shekullor serbia shkatrroj shume, por kjo familje dhe keta trima i mbijetuan kohes dhe ne oxhaqet e tyre gjithmone  del tymi si deshmi se ne kto troje luftuan dhe jetojne e jane aktiv si rrezet e diellit qe shendrisin natyren dhe vazhdon dhe frymon jeta Shqip. Agimi me rrefen disa fjale emocionuse per disa trima te UCK qe i kane mbete si plage shpirti pra ne kete vend te pergjakur ne histori lindi dhe djali i pashem e i edukuar nga prinderit e tij qe te sfidoje te gjitha fortunat ,,
Agimi prej gjeneve forta si vullkan ,nga prinderit bujar qe i mbrojten te vegjlit dhe gjithmone kryelarte ,Agim Drenica si nji titanik i vendit ,fara idealit i fuqishem dhe mjeshter i sportit luftarak lindi pa yll ne balle ,qe po te ishte gjalle shkrimtari Migjeni do shkruante per te si une sepse Agimi nuk fole shume por beri vepra te mira ,sjelle nji kohe te re ne sport qe edhe sot eshte teper i fuqishem ,i vlone gjaku si nji yll polar qe me pa zbrit nga qielli ,nga lartesia e  alpeve shqiptare .agim-drenica
Une u nisa ta takoje dhe  ti uroje detyren dhe punen e re qe ka punue dhe punon ;Security international e me priti aq mire ne Friboug sic na pret atdheu sepse eshte fisnik dhe i dashur ,E kisha takue edhe me pare por duke e ditur se eshte nji sportist i vecante e i sukseshem vendosa qe te qendisi per te dhe figuren e tij .Aq mire me priti dhe me te u nisem per ne Bern qe ta shohim nji seminar dhe ushtrime ne nji club aty ku gjendet nji Instruktor i klubit Karate inernacional  shoke i Agimit ,shume i njohur qe quhej Ismet Mehmeti dhe sa kemi hyre aty zgjoj kureshtje Agimi dhe u ndjeva i priviligjuar . Agimi nderohet ne cdo vend edhe ketu ku gravituam te Ismeti sepse ato pamje lane gjurme te une si nji Shqiptar qe arrin te behet shume profesionist .Kemi dalur nga kjo parade e ushtrimeve teper te mira . Agimit i shtrova shume pyetje por nji me mbeti si gjurme e pashlyeshme e fjalve te tij i cili me tha :Qazim kurre nuk tradhtoj askend se kam gjak shqiptari dhe se humbi imazhin e vendit tim dhe une mbeta i impresionuar qe Agimi ka krijue nji imazh te perkryer ,tani ka nji familje te shendoshe e done familjen e tij ,krehohet me vajzen e madhe gjeenial dhe shoqen e jetes e femijet tjere qe jane pasuria me e mire ne bote . Pasi u ndava me te dhe u morem ngryke si heret burrat e drenices i urova suksese ne punen e tij dh te mbetet i forte si celiku i pamposhtur …. Nga kendveshrimi im Poetik keto fjale per Agjencine e diaspores Iliria i shkrova dhe Agimit ja kushtova …..
Qazim Zejnaj Jurnalist i botes yjeve ,Dinastia e Dukagjinit ,diaspora Zvicerr.