Turku ne Kosove ngre Xhamija ndersa ne Serbi fabrika !!!

Ne Serbi fabrika nderton Turqia e ne Kosove xhami

Shpetimtari hyjnor i Kosoves eshte vetem lideri martir e kryeministri Ramush Haradinaj hero i gjalle qe Serbia barabare e konsideron armikun me te madh dhe thote, nese kalon kufirin serb duhet arrestuar .

Turqia ne Kosove ka marre nen kontroll sistemin arsimor dhe ne kete drejtim ka vepruar qysh para nji dekade kur kerkoje ndryshimin e historise shqiptare nen sundimin e Perandorise osmane duke kerkuar se kjo ka qene nji dashuri ne mes dy popujve .
Ne nuk mund ti harrojme krimet qe i ka bere Perandoria turke e Turgut Pashes qe i ka bere prej Shkupit e deri Merdar me 1910 ku ne cdo 10 metra e ka ngulur ne hunj nga nji shqiptar .Ne jemi popull me i lashte ne gadishullin Ilirik qe me vone Evropa e quajti Ballkanik dhe jemi me rrenje para Helenve te Dodones Pellazgjike vendit te shenjte e djepit te qytetrimit ku ngrije tempulli i Zeusit shqiptar dhe Aferdites hyjnore ,Ne Iliri edhe Herodoti ka fole shqip e sot Komani i Dalmacise se lashte ka qene vedbanim mitik Iliro-Shqiptar e sot eshte zone Arkeologjike ne mbrojtje te shtetit .Pra ne pa marre parasysh furive demografike e demagogjike e tragjike nuk mund te harrojme se jemi bija e bije Arberit dhe permasat epokale e luftimet e hershme kunder Xhonturqve nga Gjegj kastrioti -Skenderbeu si Gjenerali mi i mash Shqiptar dhe Evropian e kete e dine te gjithe e tash me fshi ate a ?
Jo krejt boten e japim e Skendebeun s,e japim se ishte Titani dhe kaloresi idealist e fara e idealit qe mbolli Pavarsine qe sa jemi gjalle do ti kendohet kenga .

Ne Kosove dhe ne Shqiperi pra politika Serbe ,Turke e Greke i ka futur hundet me agjenturat e tyre dhe ne vend qe ne te mbrojme sovranitetin e teritorin nga keto sherbime famkeqe behem pjese e tyre si me shtypin e me Partite politike .

Akoma nuk e dime vallen tone heshtim dhe nuk reagojme e zullumi trashet e kur trashet imponohet lufta .Nuk behem unik dhe te themi se ne je para Evropes me nji gjuhe plot histori dhe nuk mesojme ndryshe ,dhe feja qe nuk flet shqip nuk eshte per ne kult por levizje .

Kur Kroacia festoj 310 vjetorin e univerzitetit te Zagrebit qe heret ishte nen Perandorine Austrohungareze ne ne Prishtine festonim 10 vjetorin e univerzitetit te Prishtines ,pra ky ishte sundimi Turk dhe ai Sllav qe nuk na kane lene me ece perpara .E sot ne duhet te mesojme te verteten qe ende nuk ligjerohet ne per shkolla Historia jone e lavdishme ,besa ,tradita .

Pra Akademia e shkencave nuk duhet te hesht para implikimeve e formacioneve antikombetare qe kemi raste qe edhe luften e fundit te lavdishme te UCK shume e kane sabotue e sot dalin <<trima >> qe kishe po zbardhim prapavija e keta te pazote jane genjeshtar e jo guximshem po fshehurazi paraqiten para drejtsise me ekzekutime te pa qena paraqesin te organet e shtetit dosje fallce kunder figurave emblematike uck dhe behen entuziast me rrexue Qeverine e sa po zgjedhur te tribunit te lirise dhe pavarsise se Kosoves krenare Ramush haradinaj qe prej dites pare bene pune intenzive kombetare .

Por Ramushi si vigan dhe i paluhatshem qe misioni i tij te jete i shenjte per Kosoven e vaditur me gjak…filloj menjihere si Hero i gjalle i popullit qe eshte ta ktheje shpresen popullit qe Kosova do behet si Zvicra por na duhet perkushtim .

Dhe armiqte e tradhtaret po tronditen qka beri per 10 dite qeverisje duke zbardhe dukurite negative qe po i behen popullit ,pa frike dhe gjerat i qet ne shesh me karizmin e arte qe posedon .
Etash garanton qe pas nji verifikimi faktik Malesoret e Rugoves se Dukagjinit qe nuk do zbrese kufiri poshte por te Qafa e Cakorrit ,Kulla e zhlepit ,Malet e Moknes ,e Qafa e dasmorve dhe caktoje komision te ri Shteror duke hedhur tezen e tradhtarve per kauza rrrejshme jo shkencore qe me i kenaqe armiqte .Menjihere si Kryeminister e zgjidhi problemit delikate te Zhvendosjes se Banorve Hades e Kekut dhe Gjigandit Trepca e qendres Spitalore ne Prishtine .E tani Kryeminstri Ramush Haradinaj ka mbeshtetjen Amerikane e Gjermane dhe dezinformimi Ruso -Serb eshte kercnim serioz nderkombetar qe me propagande deshirojne edhe pengimin e Shiperise ne Bashkim Evropian dhe Kosoves ne UNESCO .

Prandaj Qeveria e Kosoves nuk duhet te lejoje  disa nekomunist te partive qe me dogmat ideologjke e antidemokratike me pengue mobilizimin tone per bashkim kombetar duke u  bere peng i ambicieve te tyre per fatin historik qe e kemi hapur.

Nga kendveshtrimi im si ;Autor i botes artit

Qazim Zejnaj ,Dinastia e Dukagjinit ,Diaspora ..Zvicerr